23.06.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2022 r., sygn. I OSK 408/22

Dnia 23 czerwca 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie: sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2022 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 sierpnia 2021 r., sygn. akt I SA/Wa 1055/21 w sprawie ze skargi P. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] marca 2021 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. prostuje z urzędu oczywistą omyłkę w sentencji wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 sierpnia 2021 r., sygn. akt I SA/Wa 1055/21 w ten sposób, że w miejsce błędnie wpisanego przedmiotu sprawy: "odmowy stwierdzenia nabycia z mocy prawa własności nieruchomości" wpisać: "świadczenia pielęgnacyjnego"; 2. uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta [...] z dnia [...] listopada 2020 r., nr [...]; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz P.K. kwotę 900,00 (dziewięćset) PLN tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 sierpnia 2021 r., I SA/Wa 1055/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją P. z dnia [...] listopada 2020 r. nr [...] odmówiono P.K. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Odmowę przyznania wnioskowanego świadczenia organ ten oparł na dwóch przesłankach. Po pierwsze, na przesłance wynikającej z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2020.111 ze zm.), dalej jako "u.ś.r.", podnosząc, że z orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności wynika, że daty powstania niepełnosprawności E.K. nie da się ustalić, a tym samym nie spełniona jest przesłanka dotycząca momentu powstania niepełnosprawności. Drugim zaś powodem odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego był otrzymywanie przez P. K. zasiłku dla opiekuna. Odwołanie od decyzji organu I instancji wniósł P. K.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne