12.12.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. I OSK 451/22

Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka sędzia del. WSA Joanna Skiba (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Dariusz Bociarski po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 listopada 2021 r. sygn. akt III SA/Gd 776/21 w sprawie ze skargi A.. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 23 czerwca 2021 r. nr SKO.421.584.2021 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 24 listopada 2021 r. sygn. akt III SA/Gd 776/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Andrzeja Kaszubowskiego, na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku (dalej jako "SKO" lub "Kolegium") z 23 czerwca 2021 r., nr SKO.421.584.2021, wydaną w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego, oddalił skargę.

W ocenie Sądu I instancji Kolegium dokonało prawidłowej wykładni przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych przyjmując, że w sprawie nie wystąpiły okoliczności, wskazane w przepisie art. 17 ust. 1 a u.ś.r. Niewątpliwie nie można automatycznie wykluczać wnioskodawcy z kręgu potencjalnych osób, którym mogłoby być przyznane świadczenie pielęgnacyjne. Jednakże byłoby to możliwe tylko w razie zaistnienia szczególnej sytuacji, w której córka, jak i ojciec osoby wymagającej opieki, nie byliby w stanie wypełniać swoich obowiązków alimentacyjnych. Takimi szczególnymi okolicznościami byłaby śmierć osoby zobowiązanej w pierwszej kolejności do alimentacji, posiadanie przez nią znacznego stopnia niepełnosprawności, czy też przebywanie za granicą, które uniemożliwia sprawowanie opieki nad osobą, która tego wymaga. Podobnie sytuacja pozbawienia danej osoby władzy rodzicielskiej nad dzieckiem mogłaby stanowić okoliczność wykluczenia tego dziecka z wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego wobec rodziców. Ponieważ żadna z powyższych sytuacji nie miała miejsca, wyklucza to przyznanie skarżącemu wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad siostrą.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł A. K., zaskarżając ów wyrok w całości. W skardze kasacyjnej zarzucono:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne