12.12.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. I OSK 2344/22

Zgodnie z art. 17 ust. 1 oraz 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych, warunkiem przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osobom innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, jest legitymowanie się przez osoby spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka sędzia del. WSA Joanna Skiba (spr.) po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 4 sierpnia 2022 r. sygn. akt II SA/Gl 630/22 w sprawie ze skargi A. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 21 lutego 2022 r. nr SKO.PSŚ/41.5/370/2022/1921 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 4 sierpnia 2022 r. sygn. akt II SA/Gl 630/22, oddalił skargę A. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 21 lutego 2022 r. nr SKO.PSŚ/41.5/370/2022/1921 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

W ocenie Sądu I instancji Kolegium dokonało prawidłowej wykładni przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych przyjmując, że w sprawie nie wystąpiły okoliczności, wskazane w przepisie art. 17 ust. 1 a (tj. Dz.U. z 2020r., poz. 111 ze zm., dalej "u.ś.r."). Niewątpliwie nie można automatycznie wykluczać wnioskodawczyni z kręgu potencjalnych osób, którym mogłoby być przyznane świadczenie pielęgnacyjne. Jednakże byłoby to możliwe tylko w razie zaistnienia szczególnej sytuacji, w której syn i córka osoby wymagającej opieki nie byliby w stanie wypełniać swoich obowiązków alimentacyjnych z przyczyn obiektywnych. Do takich okoliczności nie należy sprawowanie przez nich opieki nad niepełnosprawnymi partnerami, gdyż nie jest to przyczyna obiektywna, lecz kwestia ich wyboru. Niezależnie od powyższego Sąd I instancji uznał, że na przeszkodzie do przyznania wnioskowanego świadczenia stał również zakres opieki sprawowanej przez skarżącą nad niepełnosprawną w stopniu znacznym babcią. Powyższe okoliczności wykluczają przyznanie skarżącej wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne