Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.582.2023.2.ESD
Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT dla usług szkolenia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla usług szkolenia.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 stycznia 2024 r. (wpływ 25 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż kursów (...).
Sprzedawane są głównie do klienta indywidualnego, choć zdarzają się kursy opłacane przez przedsiębiorcę. Sprzedaż kursów realizowana jest poprzez organizowanie bezpłatnych webinarów (na webinarach klienci informowani są o możliwości zakupu kursów w promocyjnych cenach).
Aby zebrać potencjalnych klientów na darmowy webinar, Wnioskodawca publikuje reklamy na social mediach i po każdym webinarze jego uczestnik ma możliwość zakupu specjalnej oferty, na kurs składający się z wideo plus materiałów dodatkowych.
Wszystkie kursy są udostępnione na stronie internetowej Wnioskodawcy. Szkolenie może także odbywać się indywidualnie w temacie przygotowania się do rozmowy rekrutacyjnej i poprawnego przygotowania CV.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. W lipcu 2022 roku Wnioskodawca faktycznie rozpoczął wykonywanie czynności podlegających opodatkowanych podatkiem VAT.
Wartość sprzedaży za rok 2022 wynosiła (…) zł. W swojej działalności Wnioskodawca nie wykonywał czynności, które zostały wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy z 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług.
Usług świadczonych przez Wnioskodawcę nie można zakwalifikować do usług kształcenia, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie posiada statusu jednostki objętej system oświaty w rozumieniu przepisów ustawy Prawo Oświatowe. Nie posiada statusu uczelni, jednostki naukowej Polskiej Akademii Nauk lub instytutu badawczego. Nie uzyskał także akredytacji, w rozumieniu przepisów ustawy Prawo Oświatowe. Wykonywane usługi nie są finansowane ze środków publicznych. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę nie są usługami elektronicznymi w rozumieniu art. 2 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty