Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.833.2023.2.MAP
Ustalenie możliwości zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków w koszty uzyskania przychodów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 16 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczypodatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 stycznia 2024 r. (wpływ 18 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie tworzenia dokumentacji technicznej wyrobów medycznych, systemów zarządzania jakością, audytów, szkoleń i doradztwa. Jest Pani zarejestrowana jako czynny podatnik podatku VAT i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Nikogo Pani nie zatrudnia. W 2022 r. wzięła Pani na firmę auto osobowe typu SUV z silnikiem benzynowym i napędem na cztery koła w leasingu operacyjnym w związku z dalszymi wyjazdami w ramach wykonywanej działalności. Skupia się Pani na rozwijaniu działalności lokalnie, ponieważ jest ona dla Pani bardziej dochodowa ze względu na wyeliminowanie godzin spędzonych w trasie na dojazdy do klienta i ewentualne noclegi, które zazwyczaj nie są wliczane do kosztorysu. W związku z powyższym duża część świadczonych przez Panią obecnie usług odbywa się w obrębie …, a spotkania z klientami są dość częste. Drugi samochód, który chciałaby Pani nabyć dla celów działalności w 2024 r., i na który pozwalają Pani przychody z niej uzyskiwane to małe auto osobowe z napędem elektrycznym, takie jak …, czy … . Planuje Pani nabyć je w formie leasingu operacyjnego i będzie wykorzystywane w sposób mieszany. Pozwoli ono na zmniejszenie kosztów dojazdów, takich jak wysokie spalanie auta firmowego w obszarze miejskim (15 litrów na 100 km), obecnie (6,5 zł) i prognozowany wzrost poziomu cen benzyny, czy obowiązkowe opłaty parkingowe w obrębie znaczną części miasta (do 6 zł za godzinę). Dodatkowo ma Pani w planach montaż fotowoltaiki w miejscu zamieszkania, która pozwoli docelowo jeszcze zmniejszyć koszt poruszania się elektrycznym pojazdem. Kolejnym aspektem korzystania z planowanego zakupu małego auta elektrycznego będzie maksymalizacja czasu spędzonego na prowadzenie działalności gospodarczej poprzez dużo szybsze przemieszczanie się po …, w związku z możliwością korzystania z buspasów, jak również wjazd do ścisłego centrum i bezproblemowe parkowanie ze względu na rozmiar pojazdu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty