Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.667.2023.1.DP
Ustalenie momentu powstania przychodu w sytuacjach opisanych we wniosku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu w sytuacjach opisanych we wniosku.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
1. Ogólne zasady współpracy i rozliczeń.
Sp. z o. o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest polskim rezydentem podatkowym, prowadzi na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej pozarolniczą działalność gospodarczą. Podstawowy przedmiot działalności Spółki stanowi wykonywanie na rzecz Kontrahentów usług marketingowych polegających na (…) (Programy).
W ramach tej prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka zawiera z różnymi podmiotami (Kontrahenci) kompleksowe umowy, na mocy których zobowiązuje się do stworzenia i wdrożenia aplikacji mobilnych, świadczenia usług marketingowych, w tym wdrożenia, organizacji i obsługi Programów. Wykonywanie tych umów, w znacznej części przypadków, wiąże się z powstaniem po stronie Wnioskodawcy praw podlegających ochronie prawno- autorskiej lub z korzystaniem przez Wnioskodawcę z praw podlegających ochronie prawno- autorskiej (Umowy) (Spółka oraz Kontrahenci zwani także Stronami).
W tego typu Umowach ogólną zasadą jest, że w ramach wynagrodzenia należnego Spółce z tytułu wykonania przedmiotu umowy, tj. wdrożenia aplikacji mobilnej oraz uruchomienia i obsługi Programu, w razie ich wytworzenia przez Spółkę podczas realizacji Umowy, przenoszone są na jej Kontrahenta majątkowe prawa autorskie do utworów. Za utwory w rozumieniu postanowień Umów uznawane są przede wszystkim kreacje materiałów reklamowych związanych z Programami, podstrony WWW, interfejsy stron WWW. Prawa do tych utworów przenoszone są na Kontrahenta w ramach wynagrodzenia należnego Spółce za realizację przedmiotu umowy, w momencie ich zaakceptowania przez Kontrahenta, bez ograniczeń czasowych, terytorialnych oraz na określonych Umową polach eksploatacji. Przeniesienie majątkowych praw autorskich do utworów nie wymaga dla swojej skuteczności zawarcia odrębnej umowy, ani składania oświadczeń przez którąkolwiek ze Stron Umowy (Przeniesienie MPA lub MPA).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty