Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.613.2023.2.MG
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania, że samochody służbowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, zgodnie z art. 86a ust. 4 ustawy oraz prawa do odliczania 100% podatku naliczonego od wydatków dotyczących tych samochodów służbowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że samochody służbowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, zgodnie z art. 86a ust. 4 ustawy oraz prawa do odliczania 100% podatku naliczonego od wydatków dotyczących tych samochodów służbowych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 stycznia 2024 r. (wpływ 25 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT oraz jest polskim rezydentem podatkowym PKD Spółki 14.11Z. Spółka zajmuje się działalnością związaną z usługowym szyciem (...). Należy zatem uznać, że świadczone usługi szycia stanowią przeważającą część działalności Spółki. Spółka zatrudnia przeciętnie około (...) osób, z tego około (...) osób stanowią szwaczki, które są fundamentem Spółki przynoszącym podstawowe przychody dla Spółki.
Z uwagi na specyfikę świadczonych usług, w postaci wysokospecjalistycznej usługi szycia (...), Spółka od dłuższego czasu boryka się z niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej. W Powiecie B, jak również w najbliższej okolicy brak jest szkół kształcących pracowników w zawodzę szwacz/szwaczka. Spółka od wielu lat czyni starania w pobliskich szkołach zawodowych o utworzenie klasy o profilu szwalniczym, współpracując w tym celu z Powiatem B oraz B Urzędem Pracy. Niestety, obecnie brak jest zainteresowania młodzieży taką formą kształcenia i pracy. Proces nauki szycia nowego pracownika trwa w Spółce około dwóch lat. Spółka w tym czasie angażuje swoje narzędzia, materiały i środki pracy, ponosząc koszty wynagrodzeń w nadziei na wyuczenie kolejnego nowego pracownika. Spółka podkreśla, że szwaczka zaczyna przynosić dochód dla Spółki przeciętnie po około dwóch latach nauki szycia. Dlatego każda wykwalifikowana siła robocza w postaci szwaczki/szwacza jest dla Spółki „na wagę złota”. Spółka czyni starania, aby zatrudnić wykwalifikowane szwaczki, a następnie związać je z firmą oferując godziwe wynagrodzenie oraz szereg beneficjentów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty