Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1004.2023.1.JK3
Powstanie obowiązku podatkowego w związku z podziałem majątku wspólnego małżonków.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy powstania obowiązku podatkowego w związku z podziałem majątku wspólnego małżonków.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wyrokiem sądu rozwiązane zostało Pani małżeństwo poprzez rozwód bez orzekania o winie. Z małżeństwa tego pozostało dwoje małoletnich dzieci.
Dnia 19 kwietnia 2023 roku małżonkowie zawarli Porozumienie małżeńskie oraz Przedwstępną umowę o podział majątku wspólnego (dalej: „Przedwstępna umowa o podziale majątku wspólnego”), zobowiązującą do zawarcia najpóźniej w terminie 60 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego umowę o podział majątku wspólnego (umowa przyrzeczona), bez spłat i dopłat na rzecz każdego z małżonków.
Pani z tytułu podziału majątku wspólnego zgodnie z Przedwstępną umową o podziale majątku ma otrzymać samochód osobowy oraz środki pieniężne przelewem na Pani rachunek bankowy. Ponadto Pani wyłączną własność będą stanowić składniki majątkowe położone na hiszpańskiej wyspie Majorce: lokale mieszkalne, miejsce parkingowe i komórka lokatorska.
Małżonkowie od 19 kwietnia 2023 r. pozostawali w ustroju rozdzielności majątkowej małżeńskiej ustanowionej na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej. Wskutek zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej ustalono między małżonkami wspólność ustawową małżeńską i przekształciła się ona we współwłasność w częściach ułamkowych, w której ich udziały są równe i wynoszą po 1/2 części każdego z małżonków. Małżonkowie nie dokonali umownego ani sądowego podziału majątku wspólnego objętego uprzednio obowiązującą ich wspólnością ustawową majątkową, jak również nie toczyło się postępowanie sądowe w tej sprawie, nie doszło również do ustalenia nierównych udziałów w majątku objętym uprzednio obowiązującą wspólnością ustawową majątkową. Małżonkowie oświadczyli, że w skład majątku wspólnego nie wchodzi żadna nieruchomość położona w Polsce ani ograniczone prawo rzeczowe, natomiast majątek wspólny obejmuje Środki pieniężne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty