Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.323.2023.2.MAZ
Brak możliwości obniżenia akcyzy o akcyzę zapłaconą od składników będących wyrobami akcyzowymi (oleje i preparaty bazowe), zużytych do wyprodukowania preparatów smarowych o kodzie CN 3403 19 80 poza składem podatkowym na podstawie deklaracji przedpłaty akcyzy
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku akcyzowym jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 9 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie zastosowania prawa do obniżenia akcyzy o akcyzę zapłaconą od składników będących wyrobami akcyzowymi (oleje i preparaty bazowe), zużytych do wyprodukowania preparatów smarowych o kodzie CN 3403 19 80 poza składem podatkowym na podstawie deklaracji przedpłaty akcyzy, wpłynął 18 października 2023 r. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 grudnia 2023 r. (wpływ 12 grudnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka … (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) sprowadza do kraju oleje i preparaty smarowe. Sprowadzenie odbywa się w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego z tzw. zapłaconą akcyzą. Należną z tego tytułu akcyzę Spółka deklaruje i opłaca na podstawie AKC-UA.
Część sprowadzonych olejów i preparatów jest wykorzystywana do wytwarzania innych preparatów smarowych, które następnie są sprzedawane do odbiorcy końcowego. Wytwarzanie preparatów zachodzi poza składem podatkowym na podstawie deklaracji przedpłaty (AKC-PA), w której również Spółka wykazuje i płaci podatek akcyzowy. Podatek ten jest następnie rozliczany w deklaracji miesięcznej AKC-4. Wielkość zadeklarowanego w deklaracji AKC-PA i rozliczanego w deklaracji AKC-4 podatku obejmuje zarówno podatek od zużytego wsadu, którym jest sprowadzany olej lub preparat bazowy opodatkowany na podstawie AKC-UA, jak i pozostałej ilości gotowego produktu, którym jest środek dyspergujący, gaz lub inne dodatki organiczne. W rezultacie Spółka deklaruje i odprowadza akcyzę od wsadu dwukrotnie, tj. pierwszy raz w momencie przywozu (AKC-UA) i drugi raz na etapie wytworzenia nowego preparatu zawierającego ww. wsad (AKC-PA, AKC-4). Wszystko z powodu niejasności zapisów art. 21 ust. 8 ustawy, który odliczenia dla ww. przypadku dedykuje jedynie sytuacji, gdy produkcja odbywa się w składzie podatkowym lub poza składem, ale jedynie zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy. Produkcja poza składem na mocy art. 47 ust. 1 pkt 5 (przedpłata), a więc odpowiadająca działalności Spółki, nie została w tym przepisie ujęta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty