26.10.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 26 października 2023 r., sygn. II CSKP 863/23

Ochrona konsumencka nie przysługuje przedsiębiorcy dokonującemu czynności prawnej związanej z jego działalnością gospodarczą, nawet jeśli ta czynność obejmuje również elementy konsumpcyjne. Warunkiem uznania czynności za niemającą charakteru konsumenckiego jest jej bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. O charakterze konsumenckim danej czynności decyduje dominujący cel umowy, przy czym jej częściowe przeznaczenie na cele związane z działalnością gospodarczą wyklucza przymiot konsumencki. W przypadku umów mieszanych należy oceniać, czy cel związany z działalnością gospodarczą lub zawodową jest na tyle ograniczony, że nie jest dominujący w kontekście całej umowy. Kryteria te mają zastosowanie również w kontekście oceny statusu konsumenta w świetle dyrektyw unijnych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Beata Janiszewska (przewodniczący)

‎SSN Maciej Kowalski

‎SSN Krzysztof Wesołowski (sprawozdawca)

po rozpoznaniu na rozprawie 12 października 2023 r. w Warszawie
‎skarg kasacyjnych: Z. H. i M. H.
oraz syndyka masy upadłości Bank spółki akcyjnej w W.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
‎z 4 września 2020 r., I ACa 557/20,
‎w sprawie z powództwa Z. H. i M. H.
‎przeciwko syndykowi masy upadłości Bank spółki akcyjnej w W.
‎o zapłatę,

1. oddala skargę kasacyjną powodów;

2. uchyla zaskarżony wyrok w części, co do punktu 1 i 3 
‎i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 23 stycznia 2020 r., Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze oddalił powództwo Z.H. i M.H. przeciwko Bank S.A. w W. oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania.

Wyrokiem z 4 września 2020 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił wyrok Sądu Okręgowego w ten sposób, że zasądził od pozwanego na rzecz powodów solidarnie 106 497,45 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie i oddalił powództwo w pozostałym zakresie oraz oddalił apelację w pozostałej części.

W ocenie Sądu Okręgowego zawarta między stronami umowa kredytu była umową ważną i zgodną z obowiązującymi przepisami. W szczególności nie zachodziła jej nieważność, o której mowa w art. 58 k.c., ponieważ umowa kredytu nie była sprzeczna z ustawą, zasadami współżycia społecznego i nie miała na celu obejścia ustawy. Umowna waloryzacja zobowiązania wyrażonego w złotych wartością CHF była dopuszczalna w dacie zawarcia umowy w świetle art. 385 § 2 k.c.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne