26.01.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2023 r., sygn. II CSKP 572/22

Umowy kredytu denominowanego i kredytu indeksowanego, choć nie są definiowane w przepisach prawa, stanowią rodzaje umów kredytowych, w których kwoty są związane z walutą obcą, co różni je od kredytów walutowych, gdzie kwoty są wyrażane i spłacane w walucie obcej. Definicja tych umów opiera się na sposobie wyrażenia kwoty kredytu, a nie na walucie, w jakiej spłacane są raty kredytowe.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący)
‎SSN Ewa Stefańska (sprawozdawca)
‎SSN Krzysztof Wesołowski

w sprawie z powództwa Banku spółki akcyjnej w W. 
‎przeciwko W. J. 
‎o zapłatę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 26 stycznia 2023 r.
w Izbie Cywilnej w Warszawie,
‎skargi kasacyjnej powódki
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
‎z 30 grudnia 2019 r., sygn. akt I ACa 677/19,

1) oddala skargę kasacyjną;

2) zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 2700 zł (dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Powód Bank S.A. w W. domagał się zasądzenia od pozwanego W.J. kwoty 34 502,89 CHF z odsetkami umownymi w wysokości 1,8 stopy odsetek ustawowych w stosunku rocznym, nie wyższymi niż odsetki maksymalne za opóźnienie w stosunku rocznym, od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty. W piśmie procesowym z 6 marca 2019 r. powód cofnął pozew ze zrzeczeniem się roszczenia co do kwoty 909,94 CHF.

Wyrokiem z 4 czerwca 2019 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku umorzył postępowanie co do kwoty 909,94 CHF i oddalił powództwo w pozostałym zakresie. Sąd pierwszej instancji ustalił, że 19 kwietnia 2005 r. poprzednik prawny powoda Bank1 S.A. w K. zawarł z W.J. umowę kredytu hipotecznego w wysokości 61 989,07 CHF, na okres od 19 kwietnia 2005 r. do 1 kwietnia 2030 r., z przeznaczeniem na zakup lokalu mieszkalnego. W dniu sporządzenia umowy oprocentowanie kredytu wynosiło 2,8 % w stosunku rocznym. Oprocentowanie w całym okresie kredytowania stanowić miało natomiast sumę stawki LIBOR dla terminów sześciomiesięcznych i stałej marży w wysokości 2 %. 19 kwietnia 2005 r. pozwany złożył wniosek o wypłatę kredytu w kwocie 61 989,07 CHF, który miał zostać wypłacony w walucie polskiej w kwocie 157 000 zł. Strony ustaliły, że spłata kredytu nastąpi w złotych, zgodnie z zasadami określonymi w Załączniku nr 7 do umowy. Jednocześnie pozwany oświadczył, że jest mu znane oraz wyjaśnione przez Bank ryzyko zmiany kursu waluty, w której zaciągnął zobowiązanie kredytowe i jest świadomy ponoszenia przez siebie tego ryzyka.

Pozwany podpisał własnoręcznie wszystkie załączniki do umowy, jak również Tabelę opłat i prowizji, „Regulamin kredytowania osób fizycznych w Banku1 S.A.” oraz harmonogram spłat. Przy podejmowaniu decyzji odnośnie wyboru waluty kredytu kredytobiorca został zapewniony o lepszych warunkach kredytowych w przypadku kredytu denominowanego w walucie obcej w porównaniu do kredytu złotówkowego, który został przedstawiony jako wariant mniej bezpieczny. Pozwany złożył także oświadczenie o poddaniu się egzekucji datowane na 19 kwietnia 2005 r., w którym - w przypadku nie wywiązania się ze zobowiązań wynikających z umowy kredytowej w ustalonym przez strony terminie - poddał się egzekucji na podstawie art. 97 ust. 1 pr. bank. i wyraził zgodę na wystawienie przez Bank bankowego tytułu egzekucyjnego obejmującego roszczenia z tytułu umowy do kwoty 98 314,67 CHF w zakresie roszczenia z tytułu zawartej umowy, jako dłużnik osobisty oraz jako dłużnik rzeczowy w zakresie ustanowionej hipoteki zwykłej w kwocie 61 989,07 CHF oraz hipoteki kaucyjnej do wysokości kwoty 36 325,60 CHF. Jednocześnie w przypadku wystawienia przez Bank bankowego tytułu egzekucyjnego, pozwany wyraził zgodę na ustalenie równowartości jego zadłużenia w złotych polskich, według kursu średniego NBP waluty kredytu obowiązującego w dniu wystawienia BTE.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne