Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.417.2023.2.MGO
Prawo do odliczenia części podatku VAT wykazanego w fakturach dokumentujących wniesienie aportu oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego w związku z wydzierżawieniem gruntów na cele rolnicze.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT wykazanego w fakturach dokumentujących wniesienie aportu oraz obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego w związku z wydzierżawieniem gruntów na cele rolnicze. Uzupełnili go Państwo pismem z 12 lipca 2023 r. (wpływ 14 lipca 2023 r.) oraz pismem z 7 września 2023 r. (wpływ 12 września 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Dnia … zawiązana została spółka S.A. (zwana dalej; Spółką). Kapitał spółki został częściowo pokryty wkładem niepieniężnym w postaci nieruchomości gruntowych. Przy wniesieniu tych nieruchomości Wspólnicy wystawili faktury, w których naliczony został VAT od wartości wniesionych aportem gruntów. Otrzymane faktury spółka S.A. rozliczyła w swoich deklaracjach podatku od towarów i usług uzyskując zwrot podatku VAT. Zwrot podatku był uzasadniany przeznaczeniem tych gruntów pod planowaną inwestycję, której celem jest świadczenie usług opodatkowanych VAT. Od momentu wniesienia wkładów, część gruntów jest dzierżawiona na cele rolnicze, która to usługa jest z VAT zwolniona a uzyskiwane z niej aktualnie przychody są dominujące w strukturze przychodów.
Wobec powyższego powstała wątpliwość, czy spółka miała prawo do odliczenia całej odliczonej kwoty podatku VAT a przede wszystkim, czy w związku z tym, że na dzień dzisiejszy część gruntów czasowo wykorzystywana jest do świadczenia usług zwolnionych z VAT, spółka nie powinna dokonać korekty 1/10 odliczonego VAT-u za każdy rok, w którym grunty od których ten VAT odliczono są wykorzystywane niezgodnie z pierwotnym przeznaczeniem z punktu widzenia VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty