03.10.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.436.2023.1.MMA

Dotyczy braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług wycofania samochodu osobowego z działalności gospodarczej na cele prywatne.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 2 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług wycofania samochodu osobowego z działalności gospodarczej na cele prywatne. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą od stycznia 2020 r. jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi dotyczące systemu (...) dla kontrahentów. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym. W 2020 roku rozliczał się Pan w zakresie swoich przychodów na podstawie podatku liniowego a od roku 2021 do dnia obecnego korzysta z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest Pan również czynnym płatnikiem podatku VAT. W sprawie, którą Pan opisuje, nie toczy się postępowanie podatkowe i nie jest prowadzona kontrola podatkowa lub kontrola celno-skarbowa.

6 lutego 2020 r. rozpoczął Pan korzystanie z trzyletniego leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Czynsze leasingowe były księgowane w 2020 r. w kosztach działalności gospodarczej w kwocie netto i dokonywane też było odliczenie podatku VAT od czynszów leasingowych. Samochód użytkuje Pan w trybie mieszanym, co pozwala w 2023 r. odliczać 50% zapłaconego podatku VAT za koszty eksploatacji pojazdu. Leasingodawca wystawił 2 lutego 2023 r. fakturę końcową (wykup pojazdu), która została przez Pana opłacona na początku lutego 2023 r. Kwota wykupu nie przekracza 2 000 zł netto. Faktura została przez Pana zaksięgowana w ramach działalności gospodarczej i odliczył Pan od niej 50% naliczonego podatku VAT. Kontynuuje Pan również odliczanie 50% wartości podatku VAT od bieżących kosztów eksploatacji pojazdu. Planuje Pan zmienić swoją decyzję dotyczącą rozliczenia faktury wykupu samochodu poprzez wycofanie tej faktury z działalności gospodarczej. Faktura zostanie wycofana z rejestru VAT za luty 2023 r., deklaracja miesięczna za ten miesiąc zostanie skorygowana a odliczona wcześniej wartość podatku VAT (50% podatku z faktury wykupu) dopłacona na konto Urzędu Skarbowego. Zaznacza Pan, że planuje kontynuować użytkowanie samochodu i nie ma planów jego sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne