Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.259.2023.1.AM
Podstawa opodatkowania samochodu osobowego nabywanego wewnątrzwspólnotowo.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Pani wniosek z 11 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego wpłynął 11 sierpnia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Zamierza Pani sprowadzić samochód osobowy ze Stanów Zjednoczonych. Odprawę celną zamierza Pani dokonać w Niemczech. Prosi Pani o informację jakie koszty (podatki, cła, koszty transportu, ubezpieczenia) powinna Pani doliczyć do wartości celnej pojazdu, którą deklaruje się w pozycji nr 50 w deklaracji podatkowej AKC-US składanej w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego (po przekroczeniu granicy i dostarczenia do punktu przeznaczenia).
Pytanie
Czy oprócz transportu do granic UE, ubezpieczenia, pozycji A (Zolle ZOLLEU - cło) z niemieckiej odprawy powinna Pani doliczyć pozycję B (Einfuhrumsatzsteuer EUSt - podatek importowy) do podstawy opodatkowania (poz.50 AKC-US)?
W art. 104 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym jest odniesienie do ust. 1 pkt 3 [ustawy] w którym jest zastrzeżenie ust. 2-5. Czy zastrzeżenie ust. 2-5 [ustawy] odnosi się to do nabycia wewnątrzwspólnotowego (które w Pani przypadku następuje) czy ściśle do importu (czyli przywozu samochodu osobowego z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju)?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty