02.10.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.240.2023.2.AM

Prawo do zwolnienia z akcyzy wyrobów energetycznych; prawo do zwolnienia z akcyzy wyprodukowanej energii elektrycznej; obowiązek rejestracji.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym jest:

prawidłowe w zakresie dotyczącym zwolnienia z podatku akcyzowego wyrobów energetycznych klasyfikowanych do kodów CN 2710 19 20, 3811 90 00, 2712 90 99, 2710 19 61 oraz 2710 19 62 wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) oraz w zakresie dotyczącym obowiązku dokonania rejestracji (pytanie oznaczone we wniosku nr 3),

nieprawidłowe w zakresie dotyczącym możliwości zastosowania zwolnienia z akcyzy wyprodukowanej energii elektrycznej sprzedawanej koncesjonowanemu podmiotowi obrotu energią elektryczną (pytanie oznaczone we wniosku nr 2 lit. b).

Informuję, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 lit. a, dotyczącego możliwości zastosowania zwolnienia dla energii elektrycznej na podstawie art. 30 ust. 6 i 7 ustawy o podatku akcyzowym, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 24 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z podatku akcyzowego wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej, możliwości zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej oraz obowiązku dokonania rejestracji, wpłynął 27 lipca 2023 r. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 17 sierpnia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Firma planuje wytwarzanie energii elektrycznej w jednostkach kogeneracyjnej zwanych CHP (z ang. Combined Heat and Power) o łącznej mocy 5 MWe (elektrycznej) oraz 5 MWt (ciepła). Rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej i ciepła w oparciu o układ technologiczny składający się z instalacji kogeneracyjnej wyposażonej w 4 jednostki kogeneracyjne nastąpi w 2024 roku. Każda jednostka kogeneracyjna składa się z silnika tłokowego wolnoobrotowego (500 obrotów/min) dwupaliwowego o mocy znamionowej (…) kWe i mocy cieplnej (…) kWt każdy. W skład układu poza silnikiem tłokowym podłączonym do kogeneratora energii elektrycznej wchodzą dwa systemy odbioru ciepła. Pierwszy system odzyskuje ciepło z chłodzenia korpusu silnika, drugi zaś z ciepła spalin wylotowych. W tym rozwiązaniu parametr odzysku ciepła wynosi 90/70 st. C. Ciepło spalin wykorzystane będzie poprzez wymiennik do uzyskania parametrów wody sieciowej wymaganych przez odbiorców końcowych. Gorąca woda pochodząca z instalacji kogeneracyjnej połączona będzie za pomocą rur preizolowanych zakończonym wymiennikiem sprężonym z miejskim systemem ciepłowniczym. Energia elektryczna wykorzystana będzie w 50% na potrzeby zakładu i pozostała część wprowadzona będzie do systemu energetycznego zgodnie z wydanymi warunkami przyłączeniowymi do sieci. Energia elektryczna zużywana na potrzeby zakładu będzie przeznaczana na produkcję wodoru i w tym celu będzie wykorzystywana przez urządzenie jakim jest elektrolizer. X Sp. z o.o. będzie posiadała koncesję na wytwarzanie, magazynowanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, jeśli posiadanie takiej koncesji będzie wymagane prawem. Spółka planuje wytwarzać energię elektryczną w ilości do 5 MW.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne