Interpretacja indywidualna z dnia 18 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.433.2023.1.WH
W świetle powołanych powyżej przepisów oraz okoliczności przedstawionych we wniosku należy stwierdzić, że świadczone przez Państwa w charakterze podwykonawcy usługi polegające na sprawowaniu opieki nad osobami niepełnosprawnymi i/lub osobami w podeszłym wieku w miejscu zamieszkania tych osób korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług opieki. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, w ramach której świadczy usługi opieki nad osobami w podeszłym wieku oraz/lub osobami niepełnosprawnymi, zgodnie ze wskazanym w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej, tj. pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych (PKD 88.10.Z).
Przedmiotem usług opisanych we wniosku są usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT.
Ustawa o VAT definiuje zakres usług opieki poprzez określenie, jakich osób usługi te dotyczą, tj. osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych lub osób w podeszłym wieku. Podkreślić należy, że ustawa nie odnosi się do żadnej definicji "usług opieki" zawartej w innych przepisach. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę są wykonywane w miejscu zamieszkania osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych lub osób w podeszłym wieku, nad którymi sprawowana jest opieka. Wnioskodawca działa w charakterze podwykonawcy innego przedsiębiorcy, który jest stroną umowy o świadczenie usług opieki nad osobą niepełnosprawną, przewlekle chorą lub w podeszłym wieku w miejscu zamieszkania tej osoby, zawartej bezpośrednio z tą osobą, ewentualnie z jej opiekunem prawnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty