17.08.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.303.2023.2.MC

Czy kwoty netto opłat wstępnej oraz transferowej związanych z umową leasingu pojazdu elektrycznego sfinansowanych ze środków z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogą stanowić u Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy kwoty netto opłat wstępnej oraz transferowej związanych z umową leasingu pojazdu elektrycznego sfinansowanych ze środków z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogą stanowić u Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 sierpnia 2023 r.

(wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

„X” sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest częścią międzynarodowej grupy farmaceutycznej X (dalej: „Grupa” …). Grupa (…) działa w branży farmaceutycznej i zajmuje się m.in. opracowywaniem, badaniem, tworzeniem i dostarczaniem nowoczesnych leków na najpoważniejsze choroby stanowiące wyzwanie dla współczesnej medycyny.

W szczególności, Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy różnego rodzaju usługi na rzecz innych podmiotów z Grupy (…), w zamian za otrzymywane wynagrodzenie zapewniające pokrycie kosztów oraz realizację odpowiedniego zysku.

Do świadczonych usług należą:

- usługi prowadzenia prac badawczo-rozwojowych,

- usługi marketingowe,

- usługi wsparcia procesów finansowych

- usługi wsparcia procesów zakupowych i inne.

Zgodnie z przepisami Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych („Ustawa PDOP”), wynagrodzenie za świadczone usługi stanowi przychód podatkowy Spółki, natomiast koszty świadczenia usług, są ujmowane w podstawie kalkulacji wynagrodzenia (wynagrodzenie obliczane według formuły „koszt plus”) i stanowią koszty uzyskania przychodów dla Spółki (z wyjątkiem kosztów PFRON, reprezentacji, darowizn i innych pozycji wyraźnie wskazanych w Ustawie PDOP jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodu).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne