Interpretacja indywidualna z dnia 11 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.280.2023.3.JN
Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 15 czerwca 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 17 lipca 2023 r. (wpływ 17 lipca 2023 r.), pismem z 18 lipca 2023 r. (wpływ 18 lipca 2023 r.) oraz pismem z 20 lipca 2023 r. (wpływ 20 lipca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Dnia (…) zapadł wyrok rozwodowy w sądzie (…) w sprawie z Wnioskodawcy powództwa przeciwko A, sygn. akt: (…), termin wydania wyroku: (…) jest jednocześnie dniem jego prawomocności. Naczelnik Urzędu Skarbowego, opierając się na treści wyroku rozwodowego Sądu (…), stwierdził, że Wnioskodawcy deklaracja zawiera błędnie odliczoną ulgę na dzieci w pozycji 133 zeznania. Wnioskodawca zwraca uwagę, że wyrok Sądu (…) z dnia (…) stał się prawomocny dopiero dnia (…) wraz z wyrokiem Sądu (…). Wnioskodawca wyjaśnił, że do dnia (…) miał z matką dzieci – A umowę, zgodne z którą opiekowali się dziećmi oraz partycypowali w kosztach ich utrzymania dokładnie po połowie. Wiązało to się z tym, że wszystkie koszty utrzymania dzieci dzielili dokładne po połowie. Wszystkie posiłki dla dzieci robili po połowie. Wszelkie sprawy logistyczne wykonywali po połowie. W taki sposób też zeznawał Wnioskodawca, jak i A przed sądem, kiedy byli pytani o aktualny wówczas sposób opieki nad dziećmi: B i C. Sposób opieki nad synami zmienił dopiero prawomocny wyrok Sądu (…) z dnia (…). Od tej daty Wnioskodawca wykonuje postanowienia wyroku w zakresie czasu opieki nad synami oraz płaci na ręce A alimenty na utrzymanie dzieci. Dodatkowo Wnioskodawca oświadczył, że: – jego synowie – C i B nie mają ukończonych 18 lat, – Wnioskodawca jest ich ojcem, – Wnioskodawca był i jest współopiekunem dzieci (razem z ich matką) faktycznym, – od urodzenia synów mieszkają razem i nadal będą zamieszkiwali wspólnie w jednym domu, – do wydania wyroku rozwodowego Wnioskodawca utrzymywał dzieci, od (…) płaci na ręce pozwanej, matki synów, alimenty na utrzymanie B i C, dodatkowo Wnioskodawca będzie utrzymywał swoje dzieci w stopniu i zakresie zależnym od dodatkowych ich potrzeb, – Wnioskodawca był i jest opiekunem prawnym C i B.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty