26.01.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2023 r., sygn. II CSKP 292/22

Więź rodzinna niewątpliwie jest bowiem wartością, której naruszenie może – w określonych okolicznościach – skutkować przyznaniem zadośćuczynienia za krzywdę.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Janiszewska (przewodniczący) ‎

SSN Maciej Kowalski (sprawozdawca) ‎

SSN Marcin Łochowski

w sprawie z powództwa J. K. ‎przeciwko S. spółce akcyjnej w S. ‎o zadośćuczynienie, ‎na posiedzeniu niejawnym 26 stycznia 2023 r. ‎w Izbie Cywilnej w Warszawie, ‎na skutek skargi kasacyjnej pozwanego ‎od wyroku Sądu Okręgowego w Zamościu ‎z 6 września 2019 r., sygn. akt I Ca 106/19,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od S. spółki akcyjnej w S. na rzecz J. K. kwotę 2 700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim wyrokiem z 21 grudnia 2018 r. zasądził od pozwanego S. spółki akcyjnej w S. na rzecz powódki J. K. 70 000 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od 6 maja 2016 r. do dnia zapłaty.

Sąd Rejonowy ustalił, że 17 lutego 2011 r. w B. miał miejsce wypadek drogowy. Kierujący pojazdem marki P. nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i doprowadził do potrącenia nieprawidłowo przechodzącej przez jezdnię 14-letniej córki powódki, D.K.. Prawomocnym wyrokiem karnym z 23 grudnia 2013 r. sprawca wypadku został skazany za jego spowodowanie.

Na skutek wypadku D.K. doznała licznych urazów, w tym silnego urazu czaszkowo-mózgowego ze stłuczeniem mózgu (rozlanym urazem mózgu). Ich następstwem jest kurczowe porażenie czterokończynowe, encefalopatia, choroba tarczycy oraz zaburzenia trawienia. Obecnie D.K. ma 22 lata i jest całkowicie niesprawna ruchowo. Nie potrafi mówić. Postanowieniem Sądu Okręgowego w Zamościu z 11 czerwca 2014 r. została ubezwłasnowolniona całkowicie, a jej rodzice zostali ustanowieni jej opiekunami prawnymi.

Przed wypadkiem córka powódki była aktywnym, wesołym i towarzyskim dzieckiem, bardzo dobrze się uczyła. Pomagała matce w codziennych czynnościach. Matka i córka spędzały ze sobą dużo czasu i miały silne więzi uczuciowe. Obecnie więź emocjonalna jest inna. Nastąpiła wysoka zależność emocjonalna powódki od córki. Życie powódki i jej męża zostało podporządkowane całkowicie opiece nad córką; rodzicie wykonują przy niej wszystkie czynności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne