20.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.293.2023.1.RMA

Prawo do odliczenia części podatku naliczonego przy zastosowaniu proporcji i brak obowiązku stosowania prewspółczynnika.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu proporcji i braku obowiązku stosowania prewspólczynnika. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Miasto jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Miasto prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną VAT na ogólnych zasadach. Konieczność rejestracji Miasta dla potrzeb VAT oraz dokonywania stosownych rozliczeń na gruncie VAT wynika z faktu dokonywania przez Miasto określonych czynności wskazanych w art. 5 ustawy o VAT (zasadniczo odpłatnych dostaw towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju) w ramach zawieranych przez Miasto umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 i pkt 7 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, zadania własne gminy obejmują m.in. sprawy z zakresu gospodarki nieruchomościami oraz gminnego budownictwa mieszkaniowego.

Zadania Miasta w tym zakresie realizowane są poprzez gminną jednostkę budżetową o nazwie „M” (dalej: M). M. działa w oparciu o statut nadany uchwałą Rady Miejskiej (…) r.

Zgodnie ze statutem M., do zadań tej jednostki należy realizacja zadań własnych Miasta w zakresie gospodarowania nieruchomościami budynkowymi gminy. W praktyce zadania te obejmują wykonywanie działalności gospodarczej polegającej na zarządzaniu nieruchomościami gminnymi przeznaczonymi do wynajmu i dzierżawy (dalej łącznie określanych najmem lub wynajmem), czyli oferowaniu budynków/lokali/gruntów miejskich lub ich części do wynajmu, zawieraniu umów najmu, pobieraniu czynszów od kontrahentów oraz rozliczaniu kosztów dodatkowych związanych z wynajmem, nadzorze nad realizacją obowiązków najemców związanych z utrzymaniem lokali i pomieszczeń wspólnych w należytym stanie technicznym i sanitarnym oraz na tym podobnych aktywnościach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej polegającej na odpłatnym wynajmie nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne