07.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.316.2023.2.AWO

Możliwość odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, wskazanej w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków poniesionych na remont budynku mieszkalnego.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

nieprawidłowe - w zakresie wydatków dotyczących generalnego remontu istniejącej instalacji elektrycznej budynku i montażu elektrycznego podgrzewacza wody, oraz

prawidłowe - w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 2 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 20 czerwca 2023 r. (wpływ 20 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 2020 r. jest Pan (wraz z małżonką) właścicielem domu w A. (...) adres: ul. B.1 . Jest to dom drewniany budowany w systemie tradycyjnym, częściowo w systemie szkieletowym. Składa się na parterze z przedpokoju, pokoju dziennego, kuchni, łazienki oraz piętra (poddasza) z jednym pokojem.

Budynek zgodnie z kartoteką budynków i stanem faktycznym posiada status budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Budynek zakupił Pan razem z żoną w czerwcu 2020 r.

W 2021 r. przystąpił Pan do termomodernizacji, którą będzie Pan kontynuował do roku 2023.

Przed przystąpieniem do termomodernizacji budynek posiadał ogrzewanie z pieca kuchennego węglowego. Poddasze oraz ściany domu szczytowe i szkieletowe łazienki ocieplone były pięciocentymetrową warstwą wełny, która nie spełniała żadnych norm termoizolacyjności. Podłoga w pokoju dziennym i przedpokoju wykonana była z desek drewnianych na legarach położonych wprost na gruncie rodzimym (glina). Podłogi w łazience i kuchni wykonane były z wylewki betonowej. Istniejąca instalacja elektryczna była wykonana w technologii z lat siedemdziesiątych - jako dwużyłowa, bez uziemienia, niespełniająca aktualnych norm, z bezpiecznikami wkrętowymi i łącznie trzema obwodami na cały dom. Przekroje przewodów wynosiły od 1 mm do 1,5 mm. Przydział mocy wydany przez dostawcę energii wynosił 10 kW.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne