06.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.164.2023.3.AW

Dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości w przypadku egzekucji komorniczej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży nieruchomości zabudowanej jest:

-prawidłowe w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, przy planowanej sprzedaży nieruchomości w ramach egzekucji komorniczej,

-nieprawidłowe w zakresie obowiązku wystawienia faktury przy planowanej sprzedaży nieruchomości w ramach egzekucji komorniczej.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Pana wniosek z 17 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży zabudowanej nieruchomości – działki nr (...) w trybie licytacji komorniczej oraz obowiązku wystawienia faktury wpłynął 19 kwietnia 2023 r. Wniosek został uzupełniony pismem z 7 czerwca 2023 r. (data wpływu: 7 czerwca 2023 r.), które stanowiło odpowiedź na wezwanie z 30 maja 2023 r., oraz pismem z 22 czerwca 2023 r. (data wpływu: 22 czerwca 2023 r.), w odpowiedzi na wezwanie z 12 czerwca 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie uzupełniony pismem z 22 czerwca 2023 r.):

Wnioskodawca jest Komornikiem Sądowym przy Sądzie Rejonowym w (...). W toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego wszczęto egzekucję z zabudowanej nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy w (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze (...).

Postępowanie prowadzone jest przeciwko:

1)dłużniczce (...), która nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT (wykreślona z rejestru z dniem (…) r. na mocy art. 96 ust. 6-8) i nie prowadzi już działalności gospodarczej (działalność zakończona z dniem (…)). Dłużniczka nabyła prawo własności nieruchomości, jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa, na podstawie umowy darowizny w formie aktu notarialnego z dnia (…) r. Zgodnie z oświadczeniem darczyńców ta zorganizowana część przedsiębiorstwa, stanowi w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych w tym zobowiązań, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej i jest wykorzystywana w celu prowadzenia działalności gastronomiczno-hotelarskiej. Jako darowizna czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne