Zasady deklarowania przez przedsiębiorcę podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i możliwość jej kwestionowania przez ZUS
ZUS nie ma prawa kwestionować zadeklarowanej przez przedsiębiorcę podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Tym bardziej jeśli nie podważa jednocześnie tytułu do ubezpieczeń. Nie wynika to jednak z przepisów prawa. Takie postępowanie potwierdza zaś jednolite orzecznictwo sądowe. Przedsiębiorca jest zatem uprawniony do zadeklarowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w dowolnej kwocie, jeśli mieści się ona w granicach określonych przepisami ustawy systemowej.
Ustalanie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu. Do ubezpieczenia chorobowego mogą przystąpić dobrowolnie, na swój wniosek. Obowiązkowe jest także ubezpieczenie zdrowotne.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego na dany rok kalendarzowy. Składka w nowej wysokości obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe jest co do zasady taka sama jak podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jeżeli więc osoba podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym np. od początku miesiąca, a do ubezpieczenia chorobowego przystąpi w trakcie tego miesiąca, nie zmniejsza podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. Nie można więc podwyższyć np. tylko podstawy wymiaru składki chorobowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty