03.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.234.2023.1.MC

Czy Wnioskodawca jest uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niespłaconych, wymagalnych i nieprzedawnionych wierzytelności z tytułu udzielonych kredytów konsumenckich, jeżeli są one odpisywane jako wierzytelności nieściągalne (pomniejszone o kwotę niespłaconych odsetek, opłat i prowizji oraz o równowartość rezerw lub odpisów na straty kredytowe albo odpisów aktualizujących wartość należności, oraz rezerw na nie utworzonych) i udokumentowane zgodnie z art. 16 ust. 2 Ustawy o CIT

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy Wnioskodawca jest uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niespłaconych, wymagalnych i nieprzedawnionych wierzytelności z tytułu udzielonych kredytów konsumenckich, jeżeli są one odpisywane jako wierzytelności nieściągalne (pomniejszone o kwotę niespłaconych odsetek, opłat i prowizji oraz o równowartość rezerw lub odpisów na straty kredytowe albo odpisów aktualizujących wartość należności, oraz rezerw na nie utworzonych) i udokumentowane zgodnie z art. 16 ust. 2 Ustawy o CIT.

Opis zdarzenia przyszłego

Sp. z o.o. (dalej określana jako: „Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług finansowych. Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy są według Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej pozostałe formy udzielania kredytów (64.92.Z). Wnioskodawca jest małą instytucją płatniczą w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2360 ze zm., dalej określana jako: „uup”) oraz instytucją pożyczkową w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2022 r. poz. 246 ze zm. (winno być: t. j Dz. U. z 2023 r. poz. 1028); dalej określana jako: „ukk”). Jako mała instytucja płatnicza Wnioskodawca podlega pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego (dalej określana jako: „KNF”) - zgodnie z art. 117s uup. Natomiast jako instytucja pożyczkowa Wnioskodawca jest wpisany do rejestru prowadzonego przez KNF - na zasadach wskazanych w rozdziale 5a ukk. Wnioskodawca nie ma statusu prawnego banku, spółdzielczej kasy oszczędnościowo kredytowej ani funduszu inwestycyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne