23.06.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.184.2023.2.KG

Brak możliwości opodatkowania dochodów na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci (brak możliwości korekty zeznania podatkowego).

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 czerwca 2023 r. (o tej samej dacie wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan osobą fizyczną, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jest Pan ojcem wychowującym 20-to letnią córkę. Córka jest studentką (…). Do uzyskania przez córkę pełnoletności wykonywał Pan w stosunku do niej pełne prawa w zakresie władzy rodzicielskiej. Rozwiódł się Pan (…) (rozwód nastąpił po uzyskaniu przez córkę pełnoletności - w momencie rozwodu córka miała 19 lat i orzeczenie rozwodowe nie dotyczyło opieki nad córką). W marcu 2022 roku dokonał Pan z żoną rozdzielności majątkowej i dokonał notarialnie podziału majątku (czynności wykonane przed rozwodem). W wyniku podziału majątku stał się Pan właścicielem domu, w którym obecnie mieszka. Żona zachowała w majątku osobistym mieszkanie (w którym do listopada 2022 roku mieszkała m.in. ucząca się na studiach córka). Dodatkowo, za otrzymane w wyniku podziału majątku środki finansowe żona kupiła mieszkanie, w którym obecnie mieszka z nastoletnim synem. W momencie rozwodu syn miał 17 lat i sąd przyznał nad nim obojgu rodzicom opiekę obopólną z adresem zamieszkania żony. Świadczenie 500+ na syna pobierał Pan (Pan wypełnił wniosek o świadczenie i był jedynym biorcą świadczenia; (…) tego roku syn skończył 18 lat i świadczenie przestało przysługiwać). Odnośnie do syna w sądzie ustalono opiekę naprzemienną, ale syn zdecydował od samego początku, że będzie mieszkał cały tydzień z mamą oraz odwiedzał Pana w weekendy. Finansowy ciężar utrzymania syna oraz bieżące obowiązki związane z jego wychowywaniem (w tym zaspokojeniem potrzeb bytowych) spoczywa na byłej żonie (Pan, jako rodzic niesamodzielnego gospodarczo dziecka partycypuje w kosztach utrzymania syna przelewając co miesiąc umówioną kwotę). Była żona decyduje, jak wydatkować otrzymane pieniądze. A zatem była żona samotnie wychowuje syna. W stosunku do pełnoletniej córki świadczenie 500+ nie przysługiwało w 2022 r. W stosunku do pełnoletniej, uczącej się i nie mającej własnych dochodów córki Pan:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne