Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.193.2023.1.DS
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z transakcjami dokonanymi za pomocą kart paliwowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących transakcje zrealizowane przy użyciu kart paliwowych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Wnioskodawca lub Spółka) prowadzi działalność gospodarczą między innymi z zakresu sprzedaży urządzeń biurowych, świadczenia usług ich serwisu, sprzedaży materiałów biurowych (papieru do drukarek i ksero), a także w zakresie świadczenia usług marketingowych. Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, zaś świadczone przez niego usługi i dostarczane towary podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto, Spółka nie rozlicza podatku VAT naliczonego tzw. strukturą sprzedaży, a tym samym przysługuje jej pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług związanych prowadzoną działalnością gospodarczą.
W celu prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej Spółka wykorzystuje samochody osobowe, leasingowane, do których nabywa paliwo, materiały eksploatacyjne, czy też usługi związane z używaniem samochodów.
Spółkę łączy z B. (dalej „B.” lub „Wystawca”) umowa, która reguluje od października 2022 roku warunki współpracy stron według zasad opisanych poniżej. B. na mocy decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki posiada koncesję na obrót paliwami ciekłymi na okres od 21 lutego 2019 r. do 31 grudnia 2030 r. Z uwagi na wdrożenie drugiej dyrektywy UE w sprawie usług płatniczych, Wystawca pozyskał również licencję Niemieckiej Komisji Nadzoru Finansowego BaFin (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht) na wydawanie pieniądza elektronicznego. BaFin jest niemieckim regulatorem finansowym oraz jest odpowiedzialny za zapewnienie stabilności i integralności niemieckiego systemu finansowego. B. jest również zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT w Polsce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty