Interpretacja indywidualna z dnia 29 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.151.2023.2.JJ
Skutki podatkowe sprzedaży lokali.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży lokali mieszkalnych dokonanej po 30 kwietnia 2023 r. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 26 kwietnia 2023 r. (wpływ 4 maja 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), prowadzącym działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy są w szczególności roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.
Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży sześciu lokali mieszkalnych, oznaczonych numerami jako lokale nr (...), dla których prowadzone są księgi wieczyste o numerach, odpowiednio: (...). Wnioskodawca obecnie zakłada, że nabywcami tych lokali będą osoby fizyczne niebędące podatnikami podatku VAT.
Wyżej wymienione lokale mieszkalne zostały wybudowane przez Dewelopera, zaś właściwy organ wydał pozwolenie na ich użytkowanie od 31 stycznia 2020 r. Po wybudowaniu przedmiotowych lokali mieszkalnych i po uzyskaniu pozwolenia na ich użytkowanie Deweloper jednak w żaden sposób tych lokali nie użytkował ani na potrzeby własne ani nie oddawał ich do użytkowania żadnym użytkownikom. W szczególności przedmiotowe lokale nie były przez Dewelopera ani wykorzystywane na cele biurowe, ani nie użytkowano ich w charakterze biura sprzedaży, ani w charakterze lokali pokazowych. Ponadto Deweloper po wybudowaniu przedmiotowych lokali nie dokonywał w nich żadnych ulepszeń, w związku z którymi wydatki poniesione na ulepszenie lokali, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej każdego z tych lokali. Przedmiotowe lokale były w księgach podatkowych Dewelopera klasyfikowane jako towary przeznaczone do sprzedaży. Lokale te pozostawały zamknięte i oczekiwały na potencjalnych nabywców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty