Interpretacja indywidualna z dnia 26 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.159.2023.1.AKS
Zwolnienia od podatku VAT dla usług prowadzenia przez wykwalifikowanych ratowników medycznych szkoleń i kursów z zakresu ratownictwa medycznego dla strażaków OSP.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usługjest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla usług prowadzenia przez wykwalifikowanych ratowników medycznych szkoleń i kursów z zakresu ratownictwa medycznego dla strażaków OSP.
Opis zdarzenia przyszłego
Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) jest czynnym podatnikiem VAT. Rozlicza się miesięcznie i składa deklaracje JPK_V7M. Prowadzi działalność polegającą na zapewnieniu ochrony przeciwpożarowej ludności, która jest działalnością statutową zwolnioną od podatku VAT. Dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu lokali oraz usługi gastronomiczne opodatkowane podatkiem VAT.
OSP organizuje również kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) szkoląc strażaków. W zakresie obowiązków strażaków leży ratowanie życia i zdrowia ludności, udzielanie pomocy osobom poszkodowanym. Kwalifikacje uzyskane podczas kursów KPP są potrzebne i są wykorzystywane podczas działań ratowniczych. Nabyte w trakcie przedmiotowych kursów umiejętności pozostają w bezpośrednim związku z branżą uczestników szkoleń i mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.
OSP posiada decyzję Wojewody o zatwierdzonym programie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, ale nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.
Zakres, sposób prowadzenia, program kursów z zakresu pierwszej pomocy, o którym mowa w art. 13 ust. 2-7 ustawy z 8 września 2008 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, został uregulowany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przepisy te stanowią przepisy odrębne w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. ustawy o podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty