Interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.114.2023.1.AP
Ustalenie czy wydatki dotyczące samochodu osobowego stanowią w całości lub w części przedmiot opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wydatki dotyczące samochodu osobowego stanowią w całości lub w części przedmiot opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka), podlegającą na terytorium Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 1992 nr 21 poz. 86 ze zm.; dalej: ustawa o CIT). Spółka prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług budowlanych. Spółka od 1 stycznia 2023 r. opodatkowana jest ryczałtem od dochodów spółek i spełnia wszelkie warunki opodatkowania ryczałtem, o których mowa w art. 28j ustawy o CIT, w szczególności skutecznie złożyła w ustawowym terminie stosowne zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem.
W Spółce zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę małżonka jednego ze wspólników. Stanowisko małżonki wspólnika to specjalista ds. kadr – posiada ona wiedzę i kwalifikację oczekiwane dla pracownika na ww. stanowisku, a czynności wykonywane w ramach umowy o pracę są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania Spółki. Jednocześnie, w ramach stosunku pracy małżonka wspólnika uprawniona jest do korzystania z udostępnionego jej przez Spółkę samochodu osobowego zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych. Mając na uwadze powyższe, Spółka jako płatnik podatku dochodowego rozpoznaje po stronie małżonki wspólnika przychód z nieodpłatnego świadczenia w postaci zryczałtowanej kwoty, której wysokość ustalana jest na podstawie przepisów ustawy o podatku odchodowym od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty