Czy sprawozdanie śródroczne spółki wybierającej estoński CIT musi być podpisane – odpowiedź MF na interpelację poselską
MF potwierdził, że warunkiem skutecznego wyboru estońskiego CIT w trakcie roku jest sporządzenie i podpisanie śródrocznego sprawozdania finansowego. Poniżej przedstawiamy fragment interpelacji poselskiej wystosowanej w tej sprawie oraz odpowiedź MF.
Treść interpelacji:
(…) wyboru estońskiego CIT można dokonać także w trakcie roku podatkowego. Będzie to możliwe, jeżeli podatnik na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania estońskim CIT zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. Zatem sporządzenie takiego sprawozdania (w terminie 3 miesięcy od zamknięcia ksiąg rachunkowych) stanowi istotny wymóg, który należy spełnić, aby wybrać estoński CIT w trakcie roku podatkowego.
Trzeba przy tym wskazać, że sprawozdanie to nie jest sprawozdaniem rocznym w rozumieniu art. 53 ustawy o rachunkowości. Nie podlega ono zatem zatwierdzeniu przez zgromadzenie wspólników, ani też badaniu biegłego rewidenta czy złożeniu do KRS. Wynika to z faktu, że nie jest to sprawozdanie sporządzane na koniec roku obrotowego. Taki pogląd potwierdza m.in. Stanowisko Krajowych Standardów Rachunkowości z października 2024 roku (https://www.gov.pl/web/finanse/projekt-stanowiska-w-sprawie-sprawozdania-finansowego-sporzadzanego-nadzien-inny-niz-dzien-konczacy-rok-obrotowy), w którym wskazano:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty