Interpretacja indywidualna z dnia 24 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.64.2023.1.JS
Brak opodatkowania różnic wagowych suszu tytoniowego, wynikających z utraty wilgotności w trakcie magazynowania
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny prawnej skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym, dotyczącego braku opodatkowania różnic wagowych suszu tytoniowego, wynikłych z utraty wilgotności w trakcie magazynowania – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący braku opodatkowania różnic wagowych suszu tytoniowego, wynikłych z utraty wilgotności w trakcie magazynowania wpłynął 24 lutego 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi na podstawie udzielonego zezwolenia skład podatkowy. W składzie tym produkowane są wyroby nowatorskie, o których mowa art. 2 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku akcyzowym. W produkcji tej wykorzystywany jest susz tytoniowy w rozumieniu art. 99a ust. 1 ww. ustawy.
Susz ten pochodzi z zakupów dokonywanych w kraju (od pośredniczących podmiotów tytoniowych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 23a Ustawy PA), z nabyć wewnątrzwspólnotowych z krajów UE oraz z importu. Przemieszczenie suszu do składu podatkowego następuje w ramach tzw. systemu SENT, poprzez zgłoszenie jego wysyłki i potwierdzenie odbioru stosownymi komunikami, zgodnie z wymogami przepisów o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.
Poszczególne partie suszu wprowadzane do składu podatkowego charakteryzują się różną wilgotnością. Różny jest też czas magazynowania suszu w składzie podatkowym, zanim zostanie on zużyty w procesie produkcyjnym. W momencie wprowadzania poszczególnych partii suszu do składu podatkowego, ustalana jest jego masa. Susz jest wprowadzany do składu i magazynowany w zamkniętych opakowaniach (kartonach). Masa suszu w takim opakowaniu to ok. 200 kg. W wyniku okresowo wykonywanych inwentaryzacji okazuje się, że masa tego suszu w poszczególnych opakowaniach okazuje się niższa niż ta, ustalona na dzień ich wprowadzenia do składu. Jednocześnie w trakcie inwentaryzacji nie stwierdza się braków w ilości opakowań, nie stwierdza się również, aby były one naruszone (otwarte) lub nieszczelne w taki sposób, który mógłby skutkować wydostaniem się z nich suszu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty