Interpretacja indywidualna z dnia 20 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.113.2023.3.DA
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 lutego 2023 r. złożył Pan wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 7 kwietnia 2023 r. (wpływ 7 kwietnia 2023 r.), pismem z 13 kwietnia 2023 r. (wpływ 13 kwietnia 2023 r.) oraz pismem z 17 kwietnia 2023 r. (wpływ 17 kwietnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prowadzi On działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zarejestrowaną pod nazwą … (NIP …, REGON …). Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od … kwietnia 2022 r. polegającą na pracach programistycznych (PKD. 62.01.Z).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje w sposób systematyczny prace programistyczne zlecane przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstaniainnowacyjnego, indywidualnego oprogramowania w dedykowane obszary działalności. Przedmiotowe oprogramowanie jest tworzone i rozwijane pod potrzeby indywidualne Zleceniodawcy (zwane dalej: Oprogramowaniem lub utworem), które są chronione przez art. 74 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.). Wnioskodawca staje się użytkownikiem takiego oprogramowania na mocy postanowień umowy o świadczenie usług podpisanej ze Zleceniodawcą, który zobowiązuje Wnioskodawcę do rozwoju Oprogramowania, które to rozwinięcie stanowi odrębną aplikację albo bibliotekę (…) chronione przez art. 74 ust. 1 i 2 ww. ustawy. W ramach prowadzonych prac programistycznych nad Oprogramowaniem tworzone są nowe funkcjonalności albo ulepszane istniejące funkcjonalności w systemach informatycznych w celu poprawy użyteczności i funkcjonowania danego oprogramowania w zakresie pojedynczych aplikacji albo systemu informatycznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty