Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.175.2023.1.MŻ
W zakresie skutków podatkowych związanych z dostawą nieruchomości zabudowowanej w drodze licytacji komorniczej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 28 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nie obciążania podatkiem VAT sprzedaży w trybie licytacji komorniczej udziału 8/12 w Nieruchomości gruntowej Dłużnika, tj. działkach zabudowanych nr 1, 2, 3, 4.
Uzupełnił go Pan – pismem z 4 kwietnia 2023 r. (data wpływu 4 kwietnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Dłużnik R.S.(współwłaściciel nieruchomości w udziale 8/12) Pesel (...), NIP : (...), imiona rodziców (W.,S.) – na moment wszczęcia postępowania egzekucyjnego oraz sporządzenia niniejszego zapytania nie figuruje zarówno w rejestrze CeiDG oraz nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT.
Sposób korzystania z Nieruchomości
Nieruchomość zabudowana jest budynkiem o funkcji hotelowo-gastronomicznej. Budynek o funkcji hotelowo-gastronomicznej usytuowany jest zgodnie z informacją z działu (...) Księgi wieczystej nieruchomości (...) na działek o nr 1, 2, 3, 4.
Zgodnie z zapisami ewidencji gruntów prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w (...) działki o nr 4 oraz 2 oznaczone są jako użytki - drogi (dr). W rzeczywistości jest to droga utwardzona, starym popękanym asfaltem, stanowiąca plac.
Zgodnie z oświadczeniem dłużnika, nie ma on wiedzy, czy droga ta stanowi budowlę w rozumieniu przepisów prawa budowlanego (ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane). W ocenie organu egzekucyjnego droga asfaltowa stanowi budowlę w rozumieniu przepisów ww. ustawy.
Dłużnik jednak nie wskazał komornikowi, kiedy ww. budowla została oddana w użytkowanie pierwszemu nabywcy/użytkownikowi lub na własne potrzeby po jej wybudowaniu. Nie wskazał także, czy ponoszone były wydatki na ulepszenie ww. budowli, stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej tej budowli. Sądząc jednak po stanie nawierzchni droga od dłuższego czasu nie była remontowana i występuje duże prawdopodobieństwo, że w stosunku do niej, dłużnicy nie ponieśli wydatków na jej ulepszenie, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej tej budowli.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty