Interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.47.2023.2.PS
Dotyczy opodatkowania czynności wniesienia aportu, podstawy opodatkowania ww. czynności, możliwości zastosowania zwolnienia od podatku, prawa do jednorazowej korekty zwiększającej podatek.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek 27 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania czynności wniesienia aportu, podstawy opodatkowania ww. czynności, możliwości zastosowania zwolnienia od podatku, prawa do jednorazowej korekty zwiększającej podatek.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 lutego 2023 r. (wpływ 24 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina (…) (dalej: Gmina lub Wnioskodawca) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT).
Na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 559 ze zm., dalej: ustawa o samorządzie gminnym), Gmina jest wyposażona w osobowość prawną i posiada zdolność do czynności cywilnoprawnych. Gmina wykonuje zadania własne samodzielnie lub przez powołane gminne jednostki organizacyjne.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym, zadania własne Gminy obejmują m.in. sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych. W ramach realizacji powierzonych Gminie zadań, Gmina sukcesywnie rozbudowuje posiadaną infrastrukturę kanalizacyjną (dalej: Infrastruktura).
W 2020 r. Gmina zrealizowała inwestycję pn. „(…)” (dalej: Inwestycja). Inwestycja stanowi jeden środek trwały, który został oddany do użytkowania 18 listopada 2020 r. na podstawie dokumentu OT nr 1. Wartość Inwestycji zgodnie z dokumentem OT wynosi 499 075,00 zł. Budowle powstałe w związku z realizacją Inwestycji stanowią środek trwały Gminy podlegający amortyzacji, którego wartość początkowa przekracza 15.000 zł. Jednocześnie, Gmina wskazuje, że po oddaniu Inwestycji do użytkowania nie ponosiła nakładów stanowiących wydatki na jej ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty