Interpretacja indywidualna z dnia 17 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.15.2023.2.RH
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 marca 2023 r. (data wpływu 6 marca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą A. Wnioskodawca jest programistą komputerowym. W dniu 1 grudnia 2020 r. zawarł umowę o współpracy z kontrahentem X S.A. z siedzibą w (...) wpisaną do KRS pod nr KRS:(...), NIP: (...).
W wyniku pracy Wnioskodawcy powstaje kod źródłowy, kod wynikowy, skrypt. Wnioskodawca realizuje projekty informatyczne, począwszy od analizy (potrzeb klienta), planowania, projektowania, a następnie wdrożenia. Wnioskodawca przekazuje prawa autorskie do programu komputerowego na kontrahenta (wynika to z zapisów umowy). Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Stworzone oprogramowanie, przyjmujące postać programu komputerowego, podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych, który to w ust. 1 stanowi, że programy podlegają ochronie jak utwory literackie. Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę wypełnia również cechy działalności badawczo-rozwojowej, a tworzone przez niego rozwiązania informatyczne stanowią kwalifikowane prawo własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT. Obecnie Wnioskodawca rozlicza podatek dochodowy w ramach podatku liniowego. Nie zatrudnia podwykonawców do tworzenia programu. 100% wynagrodzenia Wnioskodawcy pochodzi z tworzenia programów komputerowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty