Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.851.2022.4.AB
Zwolnienie z podatku VAT czynności udzielenia pożyczki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w części dotyczącej zwolnienia z podatku VAT udzielenia pożyczki jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie podatku od towarów i usług w części dotyczącej zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT udzielenia pożyczki. Uzupełnili go Państwo pismami z 3 stycznia 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka komandytowa chce udzielić jednorazowej pożyczki spółce B. sp. komandytowoakcyjna. Spółki te są czynnymi podatnikami VAT i są powiązane ze sobą osobowo. Pożyczka jest oprocentowana i spółka komandytowa wystawi fakturę na odsetki od udzielonej pożyczki. Kwota udzielonej pożyczki wyniesie ok 0,5% rocznego przychodu spółki komandytowej, transakcja ta nie stanowi stałego i niezbędnego elementu w funkcjonowaniu spółki, czy w związku z tym transakcja taka może być uznana za pomocniczą (art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług)? Czy jeśli jednorazowe udzielenie pożyczki zostanie potraktowane jako transakcja pomocnicza, to czy podlega PCC?, a jeśli nie zostanie uznana za transakcję pomocniczą to czy podlega PCC? i która spółka zobowiązana będzie do zapłaty ewentualnego PCC? Przedmiotem umowy jest kwota pożyczki, od której Pożyczkodawcy należą się odsetki jako wynagrodzenie. Odsetki zostaną zapłacone przez Pożyczkobiorcę na podstawie faktury wystawionej przez Pożyczkodawcę. Wnioskodawca w ramach swojej działalności gospodarczej nie prowadzi działalności finansowej polegającej na udzielaniu pożyczek. Nigdy wcześniej spółka nie zajmowała się udzielaniem pożyczek ani kredytów i nie ma tego rodzaju czynności wpisanych w zakres prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej we wpisie w KRS. Obie strony umowy są czynnymi podatnikami VAT. Jeśli udzielenie pożyczki nie figuruje we wpisie do KRS, to udzielając tej pożyczki przedsiębiorca działa jako podatnik od towarów i usług? Jeśli udzielenie pożyczki w zamian za wynagrodzenie w postaci odsetek jest traktowane jako świadczenie usług, to czy zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 Ustawy o VAT czynność ta podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług? Jeśli podlega zwolnieniu to czy jednocześnie czynność ta jest wyłączona z opodatkowania podatkiem PCC art. 2 pkt 4? Jeśli jednak przyjąć, że zdarzenie przyszłe polegające na udzieleniu pożyczki przez Spółkę komandytową pozostaje poza zakresem ustawy o VAT, to czy powstanie obowiązek zapłaty PCC przez Pożyczkobiorcę? Pożyczka udzielona przez Spółkę komandytową stanowi 0,5% jej przychodów. Czy udzielenie jednorazowej pożyczki stanowi czynność pomocniczą w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy VAT, a tym samym pozostaje ona bez wpływu na prawo do odliczenia podatku VAT? Biorąc pod uwagę fakt, że udzielenie pożyczki nie było czynnością zaplanowaną, wpisaną w model funkcjonowania spółki oraz, że działalność ta nie stanowi konieczności uzupełnienia działalności spółki (przychód w postaci otrzymanych odsetek nie wpłynie na funkcjonowanie spółki), czy Wnioskodawca może stwierdzić, że jednorazowa czynność polegająca na udzieleniu pożyczki jest czynnością pomocniczą?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty