Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.923.2022.2.MG
Zwolnienie od podatku VAT licytacyjnej sprzedaży nieruchomości zabudowanej objętej działką nr 1.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych przedstawionego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 13 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT licytacyjnej sprzedaży nieruchomości zabudowanej objętej działką nr 1. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 15 lutego 2023 r. (data wpływu 15 lutego 2023 r. i 16 lutego 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Komornik Sądowy … wszczął egzekucję z nieruchomości położonej w …, ul. …, posiadającej księgę wieczystą o nr KW …, w sprawie …. Nieruchomość stanowi własność Fundacji z siedzibą w …, ul. …. Nieruchomość stanowi działkę gruntu o nr 1, zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie szeregowej - rok budowy 2006. Działka ma powierzchnię: 0,0314 ha, położona jest w obrębie … (… - tereny mieszkaniowe), obręb ewidencyjny: …. Brak planu miejscowego. Przeznaczenie, zgodnie ze studium M3 - tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Klasa budynku wg PKOB: 1110. Dłużnik nie był pierwszym właścicielem nieruchomości, były to osoby fizyczne, które sprzedały dłużnikowi nieruchomość. Data nabycia 02.11.2015 roku - umowa przeniesienia własności (datio in solutum). Zgodnie z oświadczeniem dłużnika, informacje przedstawił Pan poniżej. Fundacja nie jest podatnikiem VAT. Dłużnikowi nie przysługiwało obniżenie podatku należnego o podatek naliczony, gdyż dłużnik nie jest płatnikiem podatku VAT. Pierwsze zasiedlenie budynku nastąpiło w 2007 roku. Między pierwszym zasiedleniem budynku, a dostawą minął okres dłuższy niż 2 lata. Przed nabyciem nieruchomości przez dłużnika, budynek był wykorzystywany przez poprzednich właścicieli. Budynek nie był wykorzystywany przez dłużnika w działalności gospodarczej. W odpowiedzi na pytanie „czy ww. budynek był/jest wykorzystywany przez dłużnika wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywany jest budynek, wykonywał dłużnik - należy podać podstawę prawa zwolnienia” - dłużnik odpowiedział nie dotyczy. Dłużnik (fundacja) ponosił nakłady na budynek w postaci: naprawy dachu z blachodachówki, wymiany otynkowania, naprawy kominów i założenia nowych wyciągów poprawiających grawitację, wymiany pieca gazowego na dwufunkcyjny, założenia dodatkowych kaloryferów bocznych (przed naprawą było tylko ogrzewanie podłogowe), wymianie dwóch okien, drzwi balkonowych na piętrze, wymianie drzwi wejściowych. Ww. wydatki na ulepszenie nie były większe niż 30% początkowej wartości budynku mieszkalnego. W 2021 r i 2022 r. najemca budynku ... dokonała szeregu ulepszeń, w tym zerwanie starych kafli z balkonu i tarasu oraz zabezpieczenie balkonu i tarasu papą termozgrzewalną, założenie na balkonie i tarasie nowego orynnowania odprowadzającego wodę, położenie nowej elewacji na połowie budynku od strony frontowej i częściowo od strony ogródka, która to elewacja była uszkodzona. Naprawy były konieczne, gdyż w przypadku braku ich wykonania groziło to uszkodzeniem izolacji cieplnej budynku. Wymiana instalacji elektrycznej w salonie po zalaniu, naprawa prysznica i hydrauliki na 1 piętrze, naprawa pęknięć w holu, na parterze oraz 1 piętrze, naprawa sufitu w salonie po zalaniu, malowanie całego parteru oraz holu, wymiana miski klozetowej i umywalki w łazience na parterze.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty