02.03.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.886.2022.2.PS

Możliwość zastosowania ulgi na robotyzację – czy ulgę stosuje się wobec aktywów nie uznanych za środki trwałe?

Interpretacja indywidualna

- stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszełgo w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 grudnia wpłynął Pana wniosek z 29 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania ulgi na robotyzację. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 lutego 2023 r. (wpływ 3 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jako osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczający się na zasadach podatku liniowego, zamierza Pan w grudniu 2022 r. dokonać zakupu robota przemysłowego oraz urządzeń peryferyjnych z nim związanych. Faktura zakupu potwierdzająca dostawę zostanie wystawiona również w grudniu 2022 r. Zakupione maszyny będą spełniać definicje określone w art. 52jb ust. 3. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wartość zakupu wynosić będzie około pięćset tysięcy złotych, a wartość poszczególnych urządzeń składowych będzie przekraczać 10 000 zł. Ze względu na planowane w najbliższym czasie przekształcenie firmy, przewidywany okres używania robota oraz urządzeń peryferyjnych w prowadzonej przez Pana działalności będzie krótszy niż rok. W związku z tym zakupione składniki majątku nie zostaną zaliczone do środków trwałych, a wydatek zostanie jednorazowo zaliczony do kosztów uzyskania przychodu za rok 2022. Zamierza Pan również, na podstawie art. 52jb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych skorzystać z odliczenia od podstawy opodatkowania stosując ulgę na robotyzację w kwocie stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 52jb ust. 2. Wobec opisanego powyżej sposobu zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu, odliczenie stanowić będzie 50% wartości zakupu robota przemysłowego i związanych z nim urządzeń peryferyjnych, tj. około dwustu pięćdziesięciu tysięcy złotych. Wydatki na zakup robota i urządzeń peryferyjnych nie były i nie będą zwrócone Panu w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały i nie zostaną odliczone od podstawy obliczenia podatku. W okresie najbliższego roku prowadzona przez Pana jednoosobowa działalność gospodarczą zostanie wniesiona aportem jako zorganizowana część przedsiębiorstwa do nowo utworzonej spółki. W związku z tym przewidywany okres użytkowania robota i związanych urządzeń w prowadzonej przez Pana działalności będzie krótszy niż rok.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne