Interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.7.2023.2.AD
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej (tzw. IP Box)
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 15 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 lutego 2023 r. (o tej samej dacie wpływu) oraz pismem z 23 lutego 2023 r. (o tej samej dacie wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca z wykształcenia jest informatykiem oraz prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w zakresie wykonywania dzieł programistycznych dla różnorodnych projektów, polegających przede wszystkim na: kodowaniu, opracowywaniu instrukcji dotyczących ich wykonania, wdrażanie nowych rozwiązań systemowych jak i około systemowych, tworzenie architektury projektów, tworzenie projektów w zakresie badania i rozwoju. Wszystkie dzieła niezależnie od formy spełniają przesłanki utworu w rozumieniu praw autorskich i praw pokrewnych. Wnioskodawca przekazuje wszystkie swoje prawa autorskie do wykonanych dzieł firmie zlecającej ich wykonanie. Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów. Wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych uwzględnione jest w wynagrodzeniu za świadczenie usług. Wnioskodawca rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Prowadzona jest szczegółowa, odrębna ewidencja zapewniająca wyodrębnienie przychodów i kosztów prawa własności intelektualnej. Usługi w tym zakresie prowadzone są od 1 stycznia 2022 do dnia obecnego i od tej daty zamierza skorzystać z preferencyjnej stawki 5%, działalność prowadzona jest w celu zwiększenia wiedzy i tworzenia nowych zastosowań. Świadczone usługi są nowe, mają charakter innowacyjny, nie są działalnością rutynową i są ulepszane w sposób ciągły, są tworzone przez Wnioskodawcę indywidualnie jak i w zespole. Wnioskodawca na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług z przedsiębiorcą mającym siedzibę w Polsce (dalej: „Zleceniodawca”) świadczy usługi programistyczne. W ramach umowy Wnioskodawca przenosi na Zleceniodawcę całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie. Wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych uwzględnione jest w wynagrodzeniu za świadczenie usług. Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów. Wnioskodawca jest częścią zespołu programistów zatrudnionych przez Zleceniodawcę i na podstawie umowy ze Zleceniodawcą rozwija i ulepsza kod będący własnością Zleceniodawcy. Oprogramowanie wytwarzane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej (w ramach współpracy ze Zleceniodawcą) jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowi utwór podlegający ochronie praw autorskich i prawach pokrewnych. W ramach rozwoju oprogramowania, które za zadanie ma zwiększenie efektywności w zarządzaniu firmą oraz wewnętrznymi projektami, jak i również kontrolowanie przepływu dokumentów w organizacjach, co ma na celu zmniejszenie zużycia papieru oraz kosztów prowadzenia organizacji. Do obowiązków Wnioskodawcy należy m.in:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty