Interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.542.2022.3.SG
Czy połączenie Spółek, o którym mowa we wniosku będzie powodowało powstanie po stronie Spółki Przejmującej , tj. S.A. przychodu do opodatkowania
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe w części dotyczącej ustalenia, czy połączenie przez przejęcie przez Wnioskodawcę (S.A.) Spółek Komandytowych A i B nie będzie powodować powstania po stronie Spółki Przejmującej przychodu do opodatkowania na podstawie art. 12 ust.1 pkt 8c updop, natomiast w pozostałej części jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy połączenie Spółek, o którym mowa we wniosku będzie powodowało powstanie po stronie Spółki Przejmującej , tj. S.A. przychodu do opodatkowania.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 października 2022 r. (wpływ 2 listopada 2022 r.) oraz pismem z 15 lutego 2023 r. (wpływ 20 luty 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca będący spółką akcyjną (dalej: „S.A.” lub „Spółka Przejmująca”) planuje przeprowadzenie w najbliższym czasie operacji polegającej na przejęciu w drodze fuzji per incorporatonem, tj. w drodze połączenia przez przejęcie dwóch spółek komandytowych („Spółki Komandytowe”, „Spółka Komandytowa A”, „Spółka Komandytowa B”).
Wszystkie Spółki biorące udział w połączeniu są polskimi rezydentami podatkowymi i stosuje się do nich przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
W wyniku tego połączenia dotychczasowy majątek spółek komandytowych stanie się majątkiem S.A. Zgodnie z treścią art. 494 § 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: „k.s.h.”), Spółka Przejmująca, tj. S.A. z dniem sądowej rejestracji fuzji stanie się podmiotem wszystkich praw i obowiązków przejętych Spółek Komandytowych, w tym stroną umów zawartych przez te spółki, jak również zezwoleń, czy ulg przyznanych spółkom komandytowym chyba, że właściwa ustawa przewidywać będzie odmienny skutek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty