Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.999.2022.2.JP
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 stycznia 2023 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca od dnia 1 kwietnia 2010 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem w przeważającym zakresie jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania.
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Od dnia 1 listopada 2020 r. Wnioskodawca zawierał umowy z kontrahentami w Polsce (dalej: „Spółki”), na mocy których świadczył w okresie od 1 listopada 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. usługi programistyczne na rzecz Spółek. Usługi świadczone były w sposób systematyczny i ciągły i polegały na tworzeniu oprogramowania, w tym na implementacji nowych funkcjonalności (tj. pisaniu kodu), utrzymywaniu i rozwijaniu aktualnie istniejących funkcjonalności, jak również na rozwijaniu architektury i planowaniu zmian na przyszłość w systemach Spółek. W ramach projektów świadczonych na rzecz Spółek pracowało wiele osób, przy czym każda z nich miała jasno przydzielone zadania i każdy samodzielnie realizował określone części systemów, które dopiero później składały się w większą całość. Przedmiotowe oprogramowanie tworzone było, rozwijane i ulepszane przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny w ramach codziennej pracy. Wnioskodawca w ramach swoich prac otrzymywał od Spółek specyfikacje biznesowe, bez opisu technicznego, na podstawie których w ramach świadczonych usług tworzył i implementował nowe, autorskie funkcjonalności systemów. Wnioskodawca programował głównie w językach Ruby i Javascript.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty