Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.803.2022.2.ŁS
Możliwość odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków na wymianę okien.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełnił go Pan – na wezwanie organu – pismem z datą wpływu 27 stycznia 2023 r.Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego.
Jako osoba fizyczna prowadzi Pan działalność gospodarczą. W ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych ma Pan wpisaną nieruchomość, która stanowi budynek mieszkalny jednorodzinny.
W ramach prowadzonej działalności wynajmuje Pan tę nieruchomość na zasadach najmu krótkoterminowego i z tego tytułu osiąga przychody.
Zamierza Pan dokonać wymiany okien w budynku i skorzystać z tego tytułu z ulgi termomodernizacyjnej, o której mowa w art. 26h ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Koszt wymiany okien nie będzie podwyższał wartości początkowej środka trwałego, nie zostanie także uwzględniony przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.
Koszt wymiany okien zostanie sfinansowany z Pana środków własnych.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Poniesione wydatki na wymianę okien związane będą z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Związek poniesionych wydatków z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym polega na ulepszeniu, w wyniku którego nastąpiło zmniejszenie strat energii.
Budynek, o którym mowa we wniosku, oznacza budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Jest to budynek wolno stojący, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym nie zostały wydzielone poszczególne lokale.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty