Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.755.2022.2.JŚ
Koszt uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji w spółce akcyjnej powstałej z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji spółki akcyjnej, powstałej z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 stycznia 2023 r. (data wpływu 10 stycznia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania w rozumieniu Ustawy o PIT, w związku z czym podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości osiąganych przez siebie przychodów, bez względu na miejsce położenia ich źródeł.
Wnioskodawca jest jednym z akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej (dalej jako „S.K.A.”). Wnioskodawca jest równocześnie członkiem zarządu spółki (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „Komplementariusz”).
S.K.A. powstała w dniu 17 maja 2012 r. Wnioskodawca nabył akcje S.K.A. w marcu 2016 r. w wyniku likwidacji spółkikomandytowej, która w owym czasie nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Wnioskodawca zakłada, że przystąpienie do S.K.A. nowego inwestora umożliwi szybszy rozwój i rozszerzenie skali działalności gospodarczej S.K.A., prowadzonej przez nią na rynku spożywczym. Przystąpienie nowego inwestora ma w tym przypadku nastąpić w formie sprzedaży przez Wnioskodawcę na rzecz inwestora części należących do Niego akcji w S.K.A.
Aktualna forma prawna spółki S.K.A. jest jednak czynnikiem niekorzystnie wpływającym na szanse sprzedaży akcji S.K.A., w szczególności za cenę, której wysokość byłaby satysfakcjonująca dla Wnioskodawcy. Zainteresowany nabyciem S.K.A. inwestor, któremu zależy na odseparowaniu własnego majątku od ryzyk gospodarczych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa tej spółki, musiałby bowiem jednocześnie zakupić udziały w spółce z o.o. będącej Komplementariuszem S.K.A. W aktualnym stanie prawnym forma spółki akcyjnej jest zatem bardziej atrakcyjna dla inwestora, który kupując akcje takiej spółki uzyskuje równocześnie prawo do wprowadzenia do jej zarządu i rady nadzorczej swoich przedstawicieli.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty