23.01.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.872.2022.1.KKA

Otrzymanie zaliczek na poczet zysku.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan pismem z 23 listopada 2022 r. (data wpływu 30 listopada 2022 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pan ... (dalej określany jako: „Wnioskodawca”), jest polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce jawnej X sp. j. z siedzibą przy ul. .... w…., posiadającą numer KRS …, numer NIP …. oraz numer REGON …. (dalej określaną jako: „Spółka”). Spółka prowadzi księgi rachunkowe. Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka wypłaca i będzie wypłacała wspólnikom, w tym Wnioskodawcy, zaliczki na poczet zysku. Jeśli łączna kwota pobranych przez Wnioskodawcę zaliczek na poczet zysku byłaby wyższa niż przypadający na Wnioskodawcę zysk wypracowany przez Spółkę w danym roku, to będzie podejmowana uchwała przewidująca obowiązek dokonania zwrotu tej nadwyżki do Spółki. Wartość przypadającego na Wnioskodawcę zysku wypracowanego przez Spółkę w danym roku, a w konsekwencji również wartość ewentualnej nadwyżki pobranych zaliczek na poczet zysku będzie znana ostatecznie dopiero na moment zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółki i podjęcia uchwały o podziale zysku Spółki. W związku z powyższym, planowane jest wprowadzenie następującego, dwuetapowego mechanizmu dokonywania zwrotu nadwyżki pobranych zaliczek na poczet zysku. W etapie pierwszym (dalej określanym jako: „etap I”) określany będzie wstępny zysk Spółki za dany rok przypadający na Wnioskodawcę. Podstawą ustalania wstępnego zysku będą aktualne na moment jego określania dane bilansowe Spółki ujęte w księgach za ten rok. Wstępny zysk będzie ustalany jako punkt wyjścia do dokonania rozliczeń podatkowych za grudzień (dane bilansowe pomniejszane o przychody i koszty niepodatkowe). Wstępny zysk za dany rok będzie określany w dniu zapłaty zaliczki na podatek dochodowy za grudzień, czyli najpóźniej do dnia 20 stycznia następnego roku. W etapie drugim (dalej określanym jako: „etap II”) określany będzie ostateczny zysk Spółki za dany rok przypadający na Wnioskodawcę. Podstawą ustalania ostatecznego zysku będą aktualne na moment sporządzenia sprawozdania finansowego dane bilansowe Spółki za ten rok. Ostateczny zysk będzie ustalany w związku ze sporządzeniem sprawozdania finansowego i podjęciem uchwały o podziale zysku Spółki. Ostateczny zysk będzie się różnił od wstępnego zysku m.in. w związku z księgowaniem odpisów aktualizacyjnych należności za dany rok, księgowaniem rezerw, wpływem lub księgowaniem dokumentów księgowych po dniu ustalenia wstępnego zysku, czy w związku z rewizją marży zysków w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi. Ostateczny zysk za dany rok będzie określany w dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółki, czyli najpóźniej do dnia 30 czerwca następnego roku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne