Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.641.2022.1.KK
Czy likwidacja Spółki i wykreślenie jej z rejestru z niespłaconymi zobowiązaniami pożyczkowymi spowoduje powstanie po jej stronie przychodu do opodatkowania w wysokości wartości niespłaconych zobowiązań.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy likwidacja Spółki i wykreślenie jej z rejestru z niespłaconymi zobowiązaniami pożyczkowymi spowoduje powstanie po jej stronie przychodu do opodatkowania w wysokości wartości niespłaconych zobowiązań?
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka z o.o. w likwidacji (dalej „Spółka" „Podatnik") jest spółką prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie m.in. uprawy zbóż, warzyw, roślin wieloletnich itp. Po kilku/ kilkunastu latach prowadzenia działalności w powyższym zakresie, jedyny wspólnik Spółki (polska sp. z o.o.) podjął decyzję o jej likwidacji (która jest w toku), w szczególności z uwagi na nieosiąganie spodziewanych wyników finansowych.
Działając zgodnie z art. 282 kodeksu spółek handlowych, likwidatorzy będą podejmowali działania w celu zakończenia bieżących interesów spółki, ściągnięcia wierzytelności, spłaty zobowiązań i upłynnienia majątku spółki.
Z uwagi na wysokie zadłużenie spółki w stosunku do podmiotów z grupy z tytułu otrzymanych pożyczek na powadzenie działalności gospodarczej (pożyczki zarówno udziałowca, jak i podmiotów niebędących udziałowcami) istnieje ryzyko, że po dokonaniu wszelkich czynności likwidacyjnych (w tym ściągnięciu wierzytelności i spieniężeniu majątku), zdobyte w ten sposób środki nie wystarczą na spłatę wszystkich zobowiązań Spółki. W efekcie, na moment zakończenia likwidacji w bilansie Spółki pozostawałyby niespłacone zobowiązania. Co istotne, wierzyciele nie wyrazili zgody na umorzenie zobowiązań Spółki, w związku z czym w trakcie likwidacji nie dojdzie do żadnej czynności (w tym zwolnienia z długu) skutkującej umorzeniem zobowiązań pożyczkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty