Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.155.2022.1.RK
Ograniczenie dotyczące rozliczania strat, o którym mowa w art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT, ma zastosowanie wyłącznie do strat poniesionych przez Spółkę przed Połączeniem.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej możliwości zastosowania art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT wyłącznie do strat poniesionych przez Spółkę przed Połączeniem. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Sp. z o.o. (dalej jako: Spółka, Wnioskodawca) jest spółką z siedzibą na terytorium Polski i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: CIT) od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Rok podatkowy Spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym.
Wnioskodawca należy do Grupy, prowadzącej działalność w sektorze druku. W ramach swojej aktywności Grupa oferuje przede wszystkim usługi w zakresie druku produktów takich jak czasopisma, ulotki, podręczniki czy broszury. Spółka prowadzi działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej zarządzanej przez (…) Park Technologiczny, na podstawie udzielonych zezwoleń, korzysta więc ze zwolnienia z podatku CIT dla dochodów uzyskiwanych z działalności określonej w tych zezwoleniach. Spółka uzyskuje jednak także dochody z działalności innej niż określona w zezwoleniach. W roku 2019 na działalności nieobjętej zwolnieniem Spółka wygenerowała stratę podatkową.
W dniu 31 grudnia 2021 r. Sąd Rejonowy, Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował połączenie A. sp. z o.o. (dalej odpowiednio jako: A. i Połączenie) ze Spółką. Połączenie nastąpiło w trybie art. 492 § 1 pkt 1 w związku z art. 506 i 515 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych z dnia 15 września 2000 (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm., dalej jako: KSH), poprzez przeniesienie całego majątku W (spółki przejmowanej) na Wnioskodawcę (spółkę przejmującą) - łączenie się przez przejęcie. Stosownie do regulacji art. 494 § 1 KSH z dniem 31 grudnia 2021 r. Wnioskodawca wstąpił we wszelkie prawa i obowiązki A. (sukcesja generalna). Połączenie zostało dokonane metodą łączenia udziałów zgodnie z art. 44c ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2021 r. poz. 217) bez zamknięcia ksiąg rachunkowych. Przed połączeniem W była 100-procentowym udziałowcem Spółki. W wyniku Połączenia nastąpiła zmiana udziałowca Spółki, obecnie 100-procentowym udziałowcem jest B. GmbH&Co KG.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty