Wyrok SN z dnia 7 kwietnia 2022 r., sygn. II CSKP 102/22
Sąd ma prawo do dokonywania zmian redakcyjnych i gramatycznych w tekście sprostowania nadesłanego przez wnioskodawcę, pod warunkiem że zmiany te nie wpływają na merytoryczną treść sprostowania i służą jedynie uściśleniu jego formy oraz zapobieganiu nieporozumieniom co do autorstwa, a informacja o materiale, którego dotyczy sprostowanie, może być zawarta w zapowiedzi sprostowania, spełniając tym samym wymogi prawne dotyczące wyraźnego i jasnego wskazania, do którego materiału prasowego sprostowanie się odnosi.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Zawistowski (przewodniczący)
SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (sprawozdawca)
SSN Karol Weitz
w sprawie z powództwa B. K. przeciwko redaktorowi naczelnemu W. T. S.A. w W. o publikację sprostowania prasowego, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 7 kwietnia 2022 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2019 r., sygn. akt VI ACa 130/19,
oddala skargę kasacyjną i zasądza od skarżącego na rzecz powoda 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
B. K. w pozwie wniesionym przeciwko J. O. - Redaktorowi Naczelnemu W. T. S.A. z siedzibą w W. domagał się opublikowania sprostowania przez odczytanie w najbliższym po uprawomocnieniu się wyroku wydanego w niniejszej sprawie wydaniu „W.” rozpoczynającym się o godzinie […] po uprzednim odczytaniu słów zapowiedzi «Sprostowanie informacji podanej w wydaniu „W.” z dnia […] 2018 roku» następującej treści: „Nieprawdą jest, że B. K. dziennikarz […] i autor reportażu „[…]”, od kilkunastu lat zna prezydenta R.- R. W.. Redaktor B. K., nigdy nie był i nie jest znajomym Prezydenta R. W.. Podpisał B. K..”
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty