24.06.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 24 czerwca 2022 r., sygn. II CSKP 252/22

Prasa jest zobowiązana do prawdziwego przedstawiania zjawisk (art. 6 ust. 1 Prawa prasowego), a dziennikarz powinien zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, jak również chronić dobra osobiste i interesy działających w dobrej wierze informatorów i innych osób, które okazują mu zaufanie (art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 pr. pras.). Prawdziwe relacjonowanie rzeczywistości dokonywane w ochronie społecznie uzasadnionego interesu wyłącza odpowiedzialność z tytułu naruszenia dóbr osobistych

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Monika Koba ‎

SSN Marta Romańska

w sprawie z powództwa T. C. ‎przeciwko T. S.A. w W. ‎o ochronę dóbr osobistych, ‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 czerwca 2022 r., ‎na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) ‎z dnia 27 marca 2019 r., sygn. akt VI ACa (…),

1. oddala skargę kasacyjną;

2. przyznaje adwokat M. S. od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w (…) kwotę 2970 (dwa tysiące dziewięćset siedemdziesiąt 00/100) złotych powiększoną o należną kwotę podatku od towarów i usług tytułem kosztów pomocy prawnej udzielonej skarżącemu nieodpłatnie z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 grudnia 2016 r., wydanym w sprawie z powództwa T. C. przeciwko T. S.A. w W. o ochronę dóbr osobistych, Sąd Okręgowy w W. oddalił powództwo, nie obciążając powoda obowiązkiem zwrotu kosztów procesu. Wyrok został wydany na podstawie następujących ustaleń.

Powód zajmował mieszkanie razem z ojcem – A. C., emerytowanym adwokatem, w wielomieszkaniowym budynku w L.. Mieszkańcy budynku przez lata skarżyli się, że powód gromadzi śmieci w mieszkaniu, na klatce, na korytarzu, na podwórzu, w piwnicach, co uniemożliwiało im normalne i niezakłócone korzystanie z części wspólnych nieruchomości.

Powód utrzymywał się głównie z emerytury, którą pobierał jego ojciec. Sprzedawał aluminiowe puszki, złom i metale, które gromadził w bloku. Powód jest osobą niepełnosprawną - cierpi na zaburzenie psychiczne, którego jednym z objawów jest przymus gromadzenia rzeczy. Przeciwko powodowi toczyło się postępowanie o ubezwłasnowolnienie, które zakończyło się oddaleniem wniosku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne