Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.337.2022.3.JJ
Uznanie zbywanych składników majątku w drodze aportu do spółki za przedsiębiorstwo, a w konsekwencji wyłączenie transakcji z opodatkowania podatkiem VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług Aportu składników majątku do Spółki. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 sierpnia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (...) (dalej: „Firma”, „Wnioskodawca”). Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na transporcie drogowym towarów (PKD 49.41.Z), sprzedaży hurtowej samochodów osobowych i furgonetek (PKD 45.11.Z) oraz pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD 45.19.Z). W praktyce Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegająca na wynajmie samochodów i innych składników majątku służących do transportu drogowego towarów.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm., dalej: „ustawa PIT”).
Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę jest już na tyle rozbudowana i złożona, że jej prowadzenie w formie indywidualnej stawało się nieefektywne oraz budziło obawy, co do odpowiedzialności za prowadzony biznes.
Wnioskodawca 18 lutego 2022 roku dokonał przeniesienia składników majątku, z wyłączeniem samochodu osobowego o nr rej. (...), naczepy cysterna oraz nieruchomości o nr księgi wieczystej (...), wykorzystywanych do prowadzenia przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej pod firmą (...), tytułem wkładu niepieniężnego („Aport”) do spółki pod firmą (...) spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w miejscowości (...) (KRS: (...)) („SKA”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty