29.08.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.254.2022.2.JM

Prawo do odliczenia. Wystawienie noty korygującej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem maszyn rolniczych i nieprawidłowe w części dotyczącej prawa do wystawienia noty korygującej do faktury niezawierającej Pana NIP.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 27 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem maszyn rolniczych i prawa do wystawienia noty korygującej do faktury niezawierającej Pana NIP. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 lipca 2022 r. (wpływ 26 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

W 2016 roku przejął Pan gospodarstwo rolne, od swoich rodziców i w tym samym roku zrezygnował Pan ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

W 2021 roku złożył Pan wniosek o przyznanie Panu pomocy finansowej dla tzw. „młodych rolników”, na zakup sprzętu rolniczego. W kwietniu 2021 r. Pana wniosek został pozytywnie rozpatrzony i miał Pan otrzymać wsparcie finansowe po zakupie maszyn rolniczych. W związku z powyższym, w kwietniu 2021 r., rozpoczął Pan współpracę z firmą i wówczas zawarli Państwo wstępną umowę, która polegała na sprowadzeniu interesujących Pana maszyn przez firmę, a Pan na poczet tych transakcji wpłacił zaliczkę, podając przy tym wszelkie niezbędne Pana dane. W oczekiwaniu na zamówiony sprzęt rolniczy złożył Pan do banku wniosek o przyznanie Panu kredytu, ponieważ całość zakupów finansowana była właśnie z zaciągniętego kredytu bankowego. Z chwilą otrzymania kredytu zwrócił się Pan do właściciela firmy, aby wystawił Panu faktury potwierdzające zakup maszyn rolniczych, które nabył Pan do działalności rolniczej, w ramach której jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT. Faktury te otrzymał Pan 09.07.2021 r. i w tym samym dniu uregulował Pan swoje zobowiązanie wobec firmy za nabyte maszyny. Po przekazaniu faktur do biura rachunkowego okazało się, że faktury zawierają błędy formalne tj. nie zawierają Pana numeru NIP. Zwrócił się więc Pan do sprzedawcy maszyn z prośbą o korektę faktur, polegającą na uwzględnieniu na fakturach numeru NIP nabywcy, który podał Pan w momencie składania zamówienia i wpłacania zaliczki. Wówczas sprzedawca poinformował Pana, że nie może Panu wystawić faktur korygujących, ponieważ sprzedaż tę zaewidencjonował na kasie fiskalnej, a na paragonach nie uwzględnił Pana numeru NIP, o czym Pan nie wiedział, ponieważ nigdy takich paragonów nie otrzymał od sprzedawcy. Zakupione maszyny, od początku, wykorzystywane są tylko i wyłącznie do czynności opodatkowanych, w prowadzonej przez Pana działalności rolniczej, dla celów której jest Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne